ارز­های دیجیتالی چیست و برنامه دولت ایالات متحده برای بیت­کوین چه می باشد

ارز­های دیجیتالی چیست و برنامه دولت ایالات متحده برای بیت­کوین چه می باشد

بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل در شش ماه گذشته سرخط اخبار را تسخیر کرده اند. این ارز ها نوعی دارایی دیجیتالی هستند که به عنوان ابزار مبادلاتی طراحی شده اند و از رمزنگاری به منظور ایمن سازی تراکنش ها، کنترل به وجود آمدن واحد های اضافی، و تایید انتقال دارایی ها استفاده می کنند. اما این ها به چه معناست؟ اساسا این ارز یک دارایی تولید شده توسط کامپیوتر است که قابلیت خرید و فروش را دارد. تعداد معدودی بیت کوین وجود دارد که همین باعث ایجاد تقاضا می شود و دارایی دیجیتالی ارزش پیدا می کند.

ارز دیجیتال از فناوری بلاکچین استفاده کرده و امنیت آن بدین وسیله تامین می گردد. بلاک چین مانند یک دفتر ثبت عمومی است که سابقه ی تراکنش ها را حفظ می کند. در هر ثانیه میلیون ها نفر ارز دیجیتالی خرید و فروش می کنند. هر تراکنش یک کد منحصر به فرد دارد و بخشی از سیستم بلاک چین بیت کوین در ایالات متحده می باشد. این فرآیند یک بایگانی اسناد ایجاد می کند که قابلیت تایید توسط عموم کاربران را دارد و این امر منجر به افزایش شفافیت و کاهش تقلب می شود. اینجاست که ماینر (معدنچی) ها وارد عمل می شوند.

ارز های دیجیتالی

ماینر های بیت کوین ابر کامپیوتر های فوق پیشرفته را که از کامپیوتر های معمولی بسیار قدرتمند تر هستند، به کار می گیرند. با این حال، این توصیف تا حدی فریبنده است. ماینر ها در اینترنت به دنبال بیت کوین نمی گردند بلکه تراکنش های بلاکچین را ردیابی می کنند. زمانی که تعداد این تراکنش ها به حد نصاب معینی برسد، ماینر ها اصطلاحا یک بلاک را کامل کرده و پاداشی دریافت می کنند. پاداش آنها همانطور که می توان حدس زد، بیت کوین است. بنابراین بیت کوین در ایالات متحده نوعی ارز می باشد که می توان از آن برای خرید کالا و خدمات به صورت آنلاین استفاده نمود.

علی رغم این که توضیحات ذکر شده درباره نحوه ی عملکرد بیت کوین بسیار ساده شده و ابتدایی به نظر می رسد، دانستن اینکه فرآیند مذکور در تمامی مراحل از دخالت حکومت ها مصون است، بسیار راهگشا و مهم می باشد. از این روی، در حال حاضر هیچ محل شکایتی برای کسی که در یک تراکنش بیت کوین از او سوءاستفاده و کلاهبرداری شود، وجود ندارد.

مقررات برای بیت کوین در ایالات متحده

مخالفان وضع مقررات برای بیت کوین در ایالات متحده معتقدند سیستم بلاکچین، که بستری برای ارز دیجیتالی می باشد، امنیت بیشتری را نسبت به تراکنش های عادی تامین می کند و نیازی به دخالت دولت نیست. علاوه بر این تاکید دارند که بیت کوین از آغاز به عنوان یک ارز جهانی با قابلیت خرید و فروش از هر نقطه جهان که متصل به اینترنت باشد، ایجاد شده است. این انعطاف ویژگی بسیار مهمی برای افرادی که از کشور های فقیر به کشور های توسعه یافته مهاجرت کرده و درآمد خود را به صورت اندوخته به کشور خانه می فرستند، به شمار می آید. ارز های دیجیتالی معمولا هزینه انتقال پایین تری نسبت به موسسات انتقال مالی مانند Western Union دریافت می کنند.

از طرفی، طرفداران وضع مقررات استدلال می کنند که هیچ رویه ای برای جلوگیری از خرید اینترنتی کالا های غیرقانونی مانند اسلحه، مواد مخدر و کالای قاچاق توسط دارندگان بیت کوین در ایالات متحده وجود ندارد. حامیان مقررات همچنین نگران عدم نظارت لازم بر کسب وکارهایی که از بیت کوین برای پولشویی، فرار مالیاتی و حمایت از تروریسم استفاده می کنند، هستند.

کاهش فرار مالیاتی و پولشویی

در حال حاضر هیچ گونه قانونی در مورد نحوه ی استفاده ی اشخاص از بیت کوین در ایالات متحده برای خرید و فروش کالا و همچنین چگونگی تبادلات ارزهای دیجیتالی وجود ندارد. نمایندگان جمهوری خواه مجلس در حال بررسی لایحه ای جهت محدود کردن موارد استفاده ی بیت کوین برای صاحبان آن هستند. انگیزه ی طرح این لایحه بستن خلاء های قانونی با هدف جلوگیری از حمایت تروریسم، کاهش فرار مالیاتی و پولشویی می باشد.

طبق نظر اداره خدمات درآمد داخلی (IRS)، با بیت کوین در ایالات متحده باید به عنوان دارایی برای مقاصد مالیاتی برخورد شود. به این معنا که سود یا زیان سرمایه ای دارندگان بیت کوین باید به مثابه مبادله اموال ثبت شود. چنانچه برای فروش مجدد نگهداری می شود باید آن را مانند فهرست اموال در نظر گرفت و بنابراین سود و زیان متعارف باید ثبت شود. اگر به عنوان یک روش پرداخت مورد استفاده قرار گیرد، باید مانند ارز های معمول با آن برخورد شود؛ اما باید معادل سازی شده و قیمت متعارف بازار در صورت مبادله بررسی گردد.

قانون عدالت مالیاتی ارز های دیجیتالی

روسای مشترک کمیته رایزنی بلاکچین در کنگره ایالات متحده، جَرِد پولیس نماینده دموکرات از کلورادو و دیوید شوآکرت جمهوری خواه از آریزونا، قانون عدالت مالیاتی ارز های دیجیتالی را در ۷ سپتامبر ۲۰۱۷ ارائه کردند. مطابق آنچه در وبسایت جرد پولیس ذکر شده، وضع این قانون با مشارکت هر دو حزب ساختاری برای دریافت مالیات از پرداخت ها با ارز دیجیتال به وجود آورده است. همانند آنچه در مورد ارز های خارجی صادق است، این قانون امکان تراکنش های کمتر از ۶۰۰$ دلار را بدون نیاز به گزارش های پر دردسر فراهم می سازد. وی در همین رابطه می گوید: ارز های دیجیتالی قابلیت استفاده برای خرید هر چیزی را دارند؛ از خرید یک فنجان قهوه گرفته تا خرید خودرو و تامین مالی یک استارت آپ به صورت جمعی.

مشتریان به صورت روز افزون نسب به این روش پرداخت اقبال نشان می دهند. بنابراین برای همراه شدن با این فناوری نوین، باید محدودیت های قدیمی بر ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و دیگر روش های پرداخت را از میان بر داریم. حذف قوانین زائد و الزامات گزارش های طاقت فرسا، علاوه بر این که به ارز های دیجیتال امکان رشد و نفع رسانی به کاربران را می دهد، به ایجاد مشاغل جدید و مناسب کمک می کند.


جری بریتو، مدیر اجرایی اتاق فکر ارز های دیجیتالی در مرکز کوین، می افزاید: این قانون با ارز های دیجیتالی مانند ارز خارجی برخورد کرده و کاربران را از زحمت پیگیری سوابق تراکنش های شخصی معاف می سازد. نه تنها این امر منجر به ایجاد یک میدان رقابت برابر برای ارز های دیجیتال می گردد، بلکه می تواند به نوآوری در کاربرد هایی مثل ریز پرداخت ها، که می توانند شامل ده ها تراکنش در دقیقه باشد و با قانون فعلی قادر به جذر گیری آنها نیستیم، کمک کند.
هنوز مشخص نیست که دولت فدرال تا چه حدی می تواند ارز های دیجیتالی را قانون مدار کند. این عدم اطمینان ناشی از ماهیت غیر متمرکز بلاکچینِ بیت کوین و عدم وجود یک مقام تصمیم گیر در ساختار آن می باشد. مقررات نحوه ی برخورد با ارز های دیجیتالی برای اهداف مالیاتی در آینده ه ای نزدیک وضع خواهد شد ولی مقررات کامل و دستورالعمل های SEC برای بیت کوین در ایالات متحده بعید به نظر می رسند.


نظر کاربران