انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

صحبت در مورد بیمه شخص ثالث دامنه ای بسیار گسترده دارد. زیرا این بیمه برخلاف تصور برخی از افراد خودرو محور نیست بلکه از ماهیتی راننده محور برخوردار است. اگر چه در سایر نقاط جهان برای بررسی بیمه شخص ثالث ویژگی های رفتاری راننده ملاک قرار دارد، اما متاسفانه تاکنون ساز و کارهای مناسب برای پرداختن به این بیمه در ایران فراهم نشده است. کارشناسان بیمه همواره سعی داشته اند تا بیمه شخص ثالث را وابسته به راننده بدانند و نحوه رانندگی وی را به عنوان عامل اصلی حادثه اعلام نمایند.
انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید یا افراد دیگر یکی از سوالاتی است که احتمالا برای همه دارندگان بیمه شخص ثالث به وجود می آید.
اگر می خواهید در مورد انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیف های عدم خسارت آن اطلاعات لازم را کسب کنید، ادامه این مقاله را بخوانید.
وقتی صحبت از یک بیمه نامه اجباری مثل بیمه ثالث و خرید بیمه ثالث می شود به طبع انتقال بیمه شخص ثالث مهم می شود. از طرفی بحث داغ تخفیف بیمه ثالث به بیمه گذاران خوب و بدون خسارت باعث میگردد که انتقال تخفیفات ثالث برایتان مهم باشد. زمانی که شما خودرویتان را می فروشید و یا اقدام به خرید خودروی جدید می کنید یا حتی خودروی صفر میخرید، یکی از مواردی که با آن مواجه می شوید انتقال بیمه شخص ثالث می باشد. شاید شما هم بخواهید با فروش خودرویتان تخفیفات بیمه نامه تان را برای خودتان نگه دارید و یا ممکن است که خریدار بخواهد تخفیفات خودروی شما را همراه خودرو داشته باشد.
در روالی که از گذشته تا کنون وجود داشته است، بیمه شخص ثالث در زمان فروش خودرو از فروشنده به خریدار انتقال پیدا می کرده است. لازم است بدانید که در این انتقال هیچ تفاوتی بین راننده پرخطر و کم خطر در نظر گرفته نشده است. در صورتی که راننده به دلیل رانندگی سالم از چند سال تخفیف برخوردار باشد، در هنگام فروش این تخفیف به خریدار انتقال پیدا میکند و به سادگی مالکیت این بیمه به خریدار واگذار می شود. در صورتی که این انتقال بدون در نظر گرفتن میزان ریسک رانندگی خریدار انجام می شود و در واقع نمی توان با اطمینان کامل، وی را مستحق این تخفیف دانست.

چه زمانی نیاز به انتقال بیمه شخص ثالث است؟

از زمان تصویب قانون بیمه شخص ثالث تا کنون، این بیمه نامه یک بیمه نامه خودرو محور بوده و نقش راننده در بیمه نامه همواره کم رنگ بوده است. در کشورهای توسعه یافته با توجه به بازبینی هایی که بر روی این بیمه نامه انجام گرفته بیمه ثالث به سمت راننده محور شدن در حال تغییر می باشد. با توجه به تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث در ایران، مصوبه های جدید بیمه مرکزی در حال حرکت به این سمت می باشند. از سوی دیگر بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری است و انتقال بیمه ثالث ممکن است از مهمترین دغدغه های دارندگان تخفیفات چندین ساله این بیمه نامه باشد. انتقال بیمه شخص ثالث در موارد زیر انجام می شود:
انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید انتقال بیمه شخص ثالث به فرد یا خریدار دیگر انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر انتقال بیمه شخص ثالث از خودروی اسقاط به خودروی جدید (انتقال بیمه شخص ثالث از خودروی فرسوده به خودروی جدید) انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی صفر

برای انتقال تخفیف در بیمه شخص ثالث خودرو چه شرایطی لازم است؟

در صورتی که هر دو خودرو به نام یک شخص باشد و یا هر دو وسیله به بستگان درجه ۱ بیمه گذار تعلق داشته باشد، می توان نسبت به انتقال تخفیف بیمه اقدام کرد. بر طبق قانون انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث در صورت شباهت هر دو خودرو به یکدیگر امکان پذیر خواهد بود. انتقال تخفیف بیمه تنها در صورتی امکان پذیر است که انتقال سند به صورت قطعی انجام شده باشد. لذا در این رابطه هیچ گونه وکالتی اعم از: تعویض پلاک، بلاعزل و کاری قابل قبول نخواهد بود. ضمن اینکه داشتن قولنامه هم معتبر نمی باشد.

با تصویب شورای نگهبان بر اساس ماده ۶ قانون اصلاح بیمه مسئولیت مدنی، با انتقال قطعی مالکیت وسیله نقلیه، دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی می توانند تا قبل از انقضای مدت اعتبار بیمه نامه تخفیف های بیمه ای وسیله نقلیه منتقل شده را به وسیله نقلیه از نوع مشابه و متعلق به خود یا افراد درجه اول خود منتقل کند. شرکت بیمه گر موظف است سوابق تخفیف عدم خسارت وسیله نقلیه منتقل شده را به وسیله نقلیه جایگزین انتقال دهد و تخفیف مربوطه را با کسر مدت باقی مانده وسیله نقلیه قبلی در بیمه نامه وسیله نقلیه جایگزین اعمال نماید. حق بیمه وسیله نقلیه منتقل شده در سررسید بیمه نامه آن خودرو بر اساس سوابق بیمه گذار جدید دریافت خواهد شد.

به طور کلی و خلاصه می توان شرایط و نحوه انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی دیگر را اینطور برشمرد:

انتقال بیمه نامه صرفا به خودروهای مشابه امکان پذیر می باشد هر دو وسیله نقلیه باید به نام شخص واحد یا بستگان درجه یک بیمه گذار باشد انتقال سند مالکیت خودرو باید به صورت قطعی باشد و هیچ گونه وکالت اعم از تعویض پلاک، وکالت بلا عزل، وکالت کاری یا قول نامه قابل قبول نمی باشد.

ماده ۶ بیمه شخص ثالث

موضوع ماده ۶ بیمه شخص ثالث که از سوی شورای نگهبان تصویب شده است در مورد اصلاح قانون بیمه مسئولیت مدنی صاحبان وسایل نقلیه موتوری می باشد. بر طبق این قانون در صورتی که انتقال مالکیت در وسایل نقلیه موتوری پیش از اتمام و انقضای مدت اعتبار بیمه نامه صورت پذیرد، انتقال دهنده وسیله نقلیه موتوری می تواند تخفیف بیمه شخص ثالث را به وسیله نقلیه مشابه که به خودش تعلق دارد، انتقال دهد. ضمن اینکه می تواند این تخفیف را به وسایل نقلیه نوع مشابه با مالکیت اقوام درجه ۱ خود نیز انتقال دهد. بر طبق این ماده بیمه گر مکلف شده است تا نسبت به بررسی و انتقال سابقه تخفیف عدم خسارت وسیله نقلیه منتقل شده به وسیله نقلیه جایگزین اقدام نماید. وی همچنین باید تخفیف مربوط به وسیله نقلیه را با کسر کردن مدت باقی مانده از وسیله نقلیه انتقال داده شده به وسیله نقلیه جایگزین اعمال کند.
لازم به ذکر است در این شرایط حق بیمه وسیله نقلیه انتقال داده شده در سررسید بیمه نامه با توجه به سوابق بیمه گذار جدید محاسبه خواهد شد.

انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت بیمه دیگر:

ممکن است شما به هر دلیل از شرکتی که بیمه نامه ثالث خود را از آن خریده اید رضایت نداشته باشید.
این دلایل می تواند مواردی مثل ضعیف بودن نحوه ارائه خدمات، کیفیت خدمات، نحوه پرداخت خسارت و باشد.
در این صورت می توانید بعد از اتمام مدت بیمه نامه خود، تمدید بیمه نامه را در یک شرکت بیمه دیگری با خدمات و قیمت بهتر انجام دهید.
همچنین همان طور که می دانید در زمان خرید خودروی صفر از شرکت های خودروسازی، یک سال بیمه نامه شخص ثالث هم به شما ارائه خواهد شد. اما حق انتخابی در مورد نوع این بیمه وجود ندارد.
به همین دلیل ممکن است بخواهید به دلایل مختلف بیمه نامه خود را به شرکتی دیگر منتقل کنید.

برای احراز شرایط انتقال تخفیف چه مدارکی لازم است؟

اصل سند خودروی جدید، فتوکپی از سند خودروی جدید، بیمه نامه خودروی جدید، فتوکپی از سند خودروی قدیمی، فتوکپی از بیمه شخص ثالث خودروی قدیمی و اصل الحاقیه حذف سوابق خودروی قدیم از جمله مدارک لازمی هستند که در زمان احراز شرایط انتقال تخفیف بیمه احتیاج خواهند بود.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث با برگ اسقاط تاریخ گذشته

ماشین هایی که از رده خارج شده و فرسوده شناخته می شوند که سن فرسودگی بالایی داشته و از لحاظ معاینه فنی دارای مصرف سوخت بالایی بوده و یا آلایندگی بالایی دارند و باید اسقاط شوند. با اسقاط شدن این خودرو ها سابقه تخفیفات بیمه شخص ثالث آن ها هم به خودروی جدید منتقل می شود.
برای انتقال تخفیف بیمه ثالث با برگ اسقاط تاریخ گذشته، زمانی که شما برای اسقاط خودروی تان مراجعه می کنید یک برگه اسقاط خودرو به شما داده می شود مبنی بر این که این خودرو اسقاط شده و چنین خودرویی دیگر وجود ندارد. به همراه برگه اسقاط، مدارک خودرو به همراه اصل بیمه شخص ثالث را به شرکتی که بیمه نامه از آن صادر شده مراجعه کرده و مدارک را تحویل شرکت بیمه نمایید. شرکت بیمه الحاقیه ابطال بیمه نامه و انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث را به شما می دهد. زمانی که شما خودروی جدید می خرید می توانید این تخفیفات را بر روی خودروی جدید منتقل کنید.


نظر کاربران

هادی هوشنگی
02 فروردین 1400
با سلام.بتده خودرو داشتم پلاک تهران مالک آقا علی بود به فرض . بنده ۶سال پرداخت بیمه داشتم برای پلاک تهران. الان پلاک سند به نام خودم هادی زدم الان بیمه سوابق پرداخت ۶ الی ۷ساله به پلاک جدید نمیده چرا