بررسی طرح جامع نظام مالیاتی

بررسی طرح جامع نظام مالیاتی

اخذ مالیات چیست؟

نظام عادلانه دریافت مالیات یکی از مهمترین راهکارهایی است که عموم اقتصاددانان، خصوصا اقتصاددان های نهادگرا برای بهبود وضعیت درآمدهای دولتی و کاهش وابستگی به نفت یا هر تک محصول دیگری در اقتصادهای وابسته به خام فروشی پیشنهاد می کنند. عموم کارشناسان و اقتصاددان های کشورمان هم با تاسی به این فرمول آزموده شده در اقتصاد جهانی، سال هاست که روی این مسئله دست گذاشته اند و بر تغییر سازوکارهای دریافت مالیات در کشور و جلوگیری از فرارهای مالیاتی تاکید می کنند.

مالیات در عین یکی از مهم ترین ابزارهای تامین عدالت توزیعی در هر اقتصادی است. دولت به عنوان نماینده منفعت عامه، با ستاندن مالیات از ثروتمندان و خرج کردن مجدد آن در بخش خدمات، بهداشت و زیرساخت ها و غیره، امکان برقراری تعادل را در عرصه اقتصادی فراهم می کند. در حال حاضر بر کسی پوشیده نیست که نظام مالیاتی کشورمان دچار مشکلات فراوانی است و فرارهای مالیاتی در میان اقشار ثروتمند به شدت احساس می شود و بار مالیاتی بیشتر بر دوش کارمندان یا اصنافی است که دخل و خرجشان به راحتی در دسترس دولت و سازمان امور مالیاتی قرار دارد.
نبود تعادل در دریافت مالیات و فرارهای مالیاتی سبب شده عده ای از مالیات دهندگان به این نتیجه برسند که در حقشان اجحاف می شود و سعی می کنند از هر راهی که می توانند از زیر بار پرداخت مالیات شانه خالی کنند. معضل اجاره کارت های بازرگانی و سوء استفاده هایی که بارها داستان های عجیب و غریب آن در رسانه ها منعکس شده نمونه بارزی از این تلاش هاست. همین چند وقت پیش بود که ردپای کارت بازرگانی یک پیرزن مرزنشین در واردات پورشه مشخص شد و علامت تعجب های آنچنانی پای تیترهای رسانه ها در این باره به نمایش درآمد.

طرح جامع نظام مالیاتی و کارت های بازرگانی

یکی از مهم ترین منابع فساد آلودی که این روزها به دفعات در مورد آن حرف به میان آمده است، وجود کارت های بازرگانی است که عده ای با سوءاستفاده از ناآگاهی دارندگان آن دست به اقدامات فساد آلود می زنند. برخی از فعالان بازرگانی پیش تر از احتمال حذف این کارت ها خبر داده بودند اما عده ای دیگر اعتقاد دارند اگر طرح جامع نظام مالیاتی به اجرا در بیاید، این مسئله رفع می شود و دیگر نیازی به حذف کارت های بازرگانی هم نیست. پدرام سلطانی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران در مورد ضرورت حذف کارت بازرگانی و یا برقراری آن، گفت: اگر چه آقای وزیر صنعت، معدن و تجارت با جایگزین شدن عضویت فراگیر به جای کارت بازرگانی موافقت کرده ، اما حذف کارت بازرگانی نیاز به اصلاح قانون صادرات و واردات و قانون اتاق بازرگانی دارد.که پیشنهاد اتاق ایران این است که مثل اتاق های موفق دنیا عضویت فراگیر را به میان بیاوریم. وی سازوکاری که بتواند جلوی سوءاستفاده از کارت های بازرگانی را بگیرد، استقرار طرح های جامع مالیاتی و الکترونیکی شدن کامل فرایند واردات و صادرات دانست که به صورت آنلاین نقل و انتقال کالاها را رصد می کند که در کوتاه مدت انتفاع مالی افرادی که از تخلفات سود می برند، را به حداقل رسانده و خود به خود این مسئله حل می شود.

حل مشکل قاچاق و نابرابری های توزیعی

البته بحث استقرار نظام جامع مالیاتی در سطوحی مهم تر از جلوگیری از فساد کارت های بازرگانی هم مورد توجه کارشناسان اقتصادی قرار دارد. مهدی تقوی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی در این باره می گوید: پاشنه آشیل عدم توفیق دولت ها در بسیاری از مواردی که دنبال می کنند به نبود یک قانون جامع و دقیق در حوزه مالیات بر می گردد. وی با بیان اینکه بنده در تحقیقی به این نتیجه رسیدم، درصد بالایی از نمایشگاه داران اتومبیل های لوکس، در همین شهر تهران مالیات پرداخت نمیکنند، می گوید: در ایران تعداد کسانی که در دهک های درآمدی پایین قرار می گیرند، بالاتر از تعداد کسانی است که در دهک های بالای درآمدی قرار می گیرند، بنابراین نیاز به یک ابزار کارآمد برای از میان برداشتن نابرابری های توزیعی ثروت وجود دارد. هیچ ابزاری در این حوزه نمی تواند کارآمدتر از ابزار مالیات باشد و به همین دلیل نیاز مبرم به نظام جامع مالیاتی به شدت احساس می شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حجم بالایی از قاچاق در کشور وجود دارد می افزاید: سوال من این است که این اجناس قاچاق که عموما هم مصرف عمومی دارند چگونه و از چه طریقی به دست مردم می رسد؟ غیر از این است که این اجناس نهایتا از طریق همین شبکه فروش موجود توزیع می شود؟ این نشان می دهد که فرارهای مالیاتی به حدی است که نمی شود این مسائل را ردیابی کرد و اگر این ضعف برطرف شود به طور حتم هزینه فروش اجناس قاچاق به شدت بالا خواهد رفت و این یکی از دستاوردهای مهم استقرار نظام جامع مالیاتی است.
این استاد اقتصاد دانشگاه با بیان اینکه، در حال حاضر ضعف مهمی که در نظام مالیاتی ما وجود دارد محدود بودن پایه های مالیاتی است می گوید: در قالب نظام جامع مالیاتی باید راهکارهای اساسی برای افزایش پایه های مالیاتی اندیشیده شود و همچنین ساماندهی به بخشودگی های مالیاتی هم مورد توجه قرار بگیرد. بر اساس گفته های وزیر اقتصاد در حال حاضر بالای ۴۵ درصد اقتصاد ایران مالیات نمی دهند و این اصلا پذیرفتنی نیست. آن هم در شرایطی که بیشتر حجم اقتصاد ما کارهای واسطه ای است سهم بخش های تولیدی کم است.

علی قاسمی، استاد اقتصاد هم با بیان اینکه نظام مالیاتی در کشور با سطح عالی توسعه یافتگی و نقش آفرینی در عرصه های اجتماعی و توسعه کسب و کار و همچنین کاهش فاصله طبقاتی و استقرار عدالت اقتصادی و اجتماعی و سرزمینی فاصله دارد، در این باره به رادیو اقتصاد گفت: مالیات دامنه های زیادی دارد و باید به طور عادلانه از همه عوامل مالیاتی دریافت شود که شامل مالیات بر درآمد تا مالیات بر ثروت و خانه های خالی و همه درآمدهای مستقیم و غیر مستقیم و مقطعی و دائمی می شود. اگر پدیده فرار مالیاتی را حذف کنیم درآمد مالیاتی تا چند برابر قابل افزایش است اما دولت نباید فقط به فکر افزایش مجموع درآمدهای مالیاتی باشد بلکه در زمینه هزینه این منابع و سیاست گذاری های مالیاتی توجه به عدالت اقتصادی و اجتماعی و آمایش سرزمینی در فرآیند توسعه هم برنامه ریزی شود تا بتوانیم به اقتصاد مالیاتی پیشرفته برسیم که در آن صورت فرهنگ مالیاتی هم در جامعه به خوبی تبیین و مستحکم خواهد شد.
در مجموع به نظر می رسد، اقتصاد ایران در شرایط فعلی به شدت نیازمند استقرار یک نظام مالیاتی است که بتواند با افزایش پایه های مالیاتی و جلوگیری از فرارهای مالیاتی، از بار سنگین مالیات بر دوش مالیات دهندگان محدود فعلی هم بکاهد و در عین حال به افزایش درآمدهای مالیاتی دولت هم کمک کند. از این نظر است که اجرایی شدن هر چه سریعتر طرح جامع نظام مالیاتی با اهمیت می شود.


نظر کاربران