بیمه عمر و سرمایه گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری

اصطلاحات رایج بیمه عمر و سرمایه گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری : هر شخص میتواند بیمه نامه بیمه عمر را برای خودش و یا افراد خانواده اش تهیه کند. این شخص بیمه گذار نامیده میشود (به زبان ساده یعنی کسی که اقساط حق بیمه را پرداخت میکند). در صورتی که بیمه گذار برای خودش بیمه نامه تهیه کند، بیمه شده و بیمه گذار خود شخص هستند و اگر بطور مثال برای فرزندش بیمه نامه تهیه کند، فرزند او بیمه شده میباشد. اگر شما از یک شرکت، بیمه نامه تهیه کنید شرکت ارائه دهنده پوشش های بیمه، بیمه گر نامیده میشود. بنابراین شما با اصطلاحات بیمه گذار ، بیمه شده و بیمه گر آشنا شدید.
بیمه عمر یکی از انواع بیمه نامه های اشخاص است که با پوشش ها و مزایایی که ارائه می کند می تواند یک انتخاب مناسب برای آرامش در آینده باشد. پوشش اصلی این بیمه نامه پوشش فوت است که در صورت فوت بیمه شده به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می شود. نکته مهم این است که شما می توانید با پس اندازهای کوچک این بیمه نامه را خریداری کرده و از همه پوشش های این بیمه نامه استفاده نمایید. سودی که در پایان قرارداد به شما پرداخت می شود بسیار بالاتر و ارزنده تر از مجموع مبالغ حق بیمه هایی است که در طول چند سال پرداخت کرده اید.

بیمه عمر و سرمایه گذاری چیست؟

بیمه عمر و سرمایه گذاری از ترکیب دو بخش پوشش های بیمه ای و قسمت خدمات سرمایه گذاری تشکیل شده است. که به شرح این دو قسمت به صورت مجزا میپردازیم:

بخش پوشش های بیمه ای

در این قسمت، ابتدا شخص، مبلغی تعین می کند که این مبلغ در صورت فوت وی به هر علت حتی فوت طبیعی، فوت بر اثر بیماری، حادثه، زلزله، تصادف رانندگی و به بازماندگان پرداخت می شود. این مبلغ در سریعترین زمان و بدون نیاز به تبعیت از قانون انحصار وراثت و مالیات بر ارث و پرداخت میشود. این مبلغ در اصطلاح سرمایه فوت نامیده میشود. (این سرمایه تا سقف ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال قابل ارائه است) همچنین انتخاب بازماندگان (که در بیمه نامه به عنوان ذینفعان مشخص می شود) در اختیار بیمه گذار میباشد. بطور مثال شخص میتواند فرزند ۲ ساله خود، مادر، خواهر، همسر و را ذینفع قرار دهد.

پوشش های اضافی بیمه عمر

یک امکان مفید و جالب و از ویژگی های جذاب کننده بیمه عمر و سرمایه گذاری پوشش های اضافی بیمه عمر می باشد که در این بیمه نامه قابل خرید هستند (الزامی نیستند). تعدادی از این پوشش ها را به طور مختصر شرح میدهیم.

پوشش فوت بر اثر حادثه

در صورتی که این پوشش انتخاب شده باشد و بیمه شده بر اثر حادثه فوت شود، علاوه بر اینکه بازماندگان کل سرمایه فوت را دریافت میکنند، تا ۳ برابر این مبلغ را هم به عنوان سرمایه فوت بر اثر حادثه دریافت می کنند. به طور مثال: بیمه شده ای پوشش بیمه عمر با سرمایه فوت ۲۰۰ میلیون ریال و پوشش فوت بر اثر حادثه به میزان ۶۰۰ میلیون ریال خریده است و فقط یک قسط حق بیمه پرداخت کرده باشد. در صورتیکه در اثر حادثه ای (مانند تصادفف رانندگی) فوت نماید، بازماندگان ۲۰۰ میلیون ریال بعلاوه ۶۰۰ میلیون ریال و جمعا معادل ۸۰۰ میلیون ریال دریافت میکنند. که به نسبت حق بیمه بسیار کم پرداختی پوشش بیمه ای قابل توجهی میباشد. (این پوشش تا سقفف ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال قابل ارائه است)

بیمه عمر زمانی

در این بیمه نامه اگر فرد بیمه شده در طول داشتن بیمه نامه فوت نماید، سرمایه بیمه نامه به ذینفعان این بیمه نامه پرداخت می شود. اما اگر دارنده این بیمه نامه در پایان قرارداد بیمه نامه زنده باشد هیچ مبلغی به وی پرداخت نمی شود. شاید علت داشتن این بیمه نامه، پرداخت مبلغ بسیار ناچیزی است که به عنوان حق بیمه پرداخت می شود و در مقابل خسارتی است که به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می شود.

بیمه تمام عمر

در این بیمه نامه اگر فرد بیمه شده در هر سنی و در هر سال بیمه ای اش فوت نماید، شرکت بیمه سرمایه ای را به ذینفعان این بیمه نامه پرداخت می کند. در واقع دارنده بیمه عمر هیچ پوششی به غیر از پوشش فوت ندارد. در انتهای قرارداد هم اگر فرد زنده باشد هیچ مبلغی به وی پرداخت نمی شود.

بیمه عمر مانده بدهکار انفرادی

این بیمه نامه برای زمانی است که فردی در حین بازپرداخت وام بانک ها و موسسات مالی فوت نماید. برای این که اگر بیمه شده قبل از پایان مدت وام فوت کند، پرداخت اقساط باقی مانده بر عهده بازماندگان می باشد. با داشتن این بیمه نامه شرکت بیمه مابقی تعهدات وام باقی مانده در بازپرداخت وام بانک یا موسسه مالی را بر عهده می گیرد.

پوشش امراض خاص

این پوشش هم از ویژگی های منحصر بفرد بیمه عمر و سرمایه گذاری است، با خرید این پوشش بیمه شده در صورتی که پس از گذشت سه ماه (به عنوان دوره انتظار) از صدور بیمه نامه دچار یکی از امراض صعب العلاج مانند: سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی قلب باز، انواع سرطان ها و نیاز به پیوند اعضاء (کلیه ، کبد و ) گردد، کل هزینه های درمانی به بیمه شده پرداخت میشود. (این پوشش تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال قابل ارائه است)
در بیمه عمر و سرمایه گذاری پوشش های مفید دیگری مانند پوشش نقص عضو و پوشش معافیت از پرداخت اقساط حق بیمه تا روز پایان قرارداد! نیز قابل تهیه هستند که در مقالات بعدی توضیح بیشتری ارائه خواهدشد.
در قسمت اول پوشش های بیمه ای (بیمه عمر) توضیح داده شد، حال در قسمت دوم به بررسی خدمات سرمایه گذاری در این پوشش بیمه ای میپردازیم.

خدمات سرمایه گذاری

در بیمه عمر و سرمایه گذاری علاوه بر اینکه پوشش های بیمه ای از پرداخت اولین قسط حق بیمه شروع میشوند، از همان ابتدا نیز بر پس انداز هایی که توسط بیمه گذاران به عنوان قسط حق بیمه پرداخت می شود سود تضمینی، به صورت بهره مرکب و روزشمار تعلق میگیرد و پس از پایان دوره بیمه نامه (که به دلخواه شما میتواند بین ۵ الی ۳۰ سال باشد) کل مبلغ پس انداز شده به همراه سود بهره مرکب آن به بیمه گذار پرداخت میشود (به زبان ساده کلل پولی که از ابتدا تا انتها جمع شده + سود بهره مرکب و روز شمار آن !) در حقیقت این سرمایه گذاری حاصل جمع آوری پس انداز های ماست با این تفاوت که به این پس اندازها از ابتدای سرمایه گذاری سود ویژه تعلق میگیرد.


نظر کاربران