ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

شروع کردن یک تجارت کاری بسیار جالب و هیجان انگیز است تا زمانی که تصمیم به تعطیل کردن آن تجارت بگیریم بسته شدن یک شرکت یا تجارت مانند ثبت آن شرکت یک پروسه تغییراتی به حساب می آید که نیاز به هزینه و زمان دارد ولی نیاز است که آن شرکت را به صورت رسمی با دولت و ثبت اسناد به پایان برسانیم .

چنانچه شرکتی هیچ فعالیتی نداشته باشد به منزله تعطیلی و انحلال شرکت نیست بلکه دولت و سازمان اسناد بر این باور است که شما در حال فعالیت در زمینه کسب و کار خود هستید و همچنین انتظار دارد که گزارشهای خود را ثبت کنید و مالیات و هزینه ها را پرداخت نمایید که اگر این کار را انجام ندهیم جریمه می شویم و رعایت کردن قوانین انحلال باعث می شود تا طلبکاران بصورت قانونی بدانند که تجارت شما بسته شده و در آن حضور ندارید.

تصمیم در مورد انحلال باید به مدت ۵ روز به مرجع ثبت شرکتها اعلام شود و در روزنامه رسمی درج گردد شرکت از تاریخ انحلال در حال تصفیه اعلام می شود تا اینکه ختم تصفیه اعلام گردد و انحلال جزیی از تغییرات است.

برای انحلال نیاز است تا مجمع فوق العاده تشکیل شده و رای به انحلال داده شده باشد که در هر نوع شرکتی و بسته به نوع اساسنامه آن شرکت قوانین خاص خود را دارد سپس مدیر تصفیه انتخاب می شود و پس از آن هیچ مدیری در آن شرکت سمتی ندارد و مدیر تصفیه کلیه کارهای طلبکاران و بدهکاران آن شرکت را انجام می دهد یعنی شرکت پس از انحلال دایر است و فقط در زمینه انجام امور طلبکاران پابرجاست نه زمینه فعالیتهای شرکت.

برای انحلال باید نسخه ای از صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده که به امضای افراد رسیده است به همراه مدارک شرکت به اداره ثبت شرکتها از طریق باجه های پستی فرستاده شود که پس از بررسی ,کارشناس مرجع ثبت شرکتها اقدام به انحلال شرکت می نماید و پس از آن انحلال شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار مربوط به آن شرکت آگهی شده و به اطلاع عموم می رسد سپس مدیر تصفیه کلیه کارهای شرکت از قبیل طلب مدیران و افراد خارج از شرکت را انجام می دهد و شرکت از آن پس در حال تصفیه نامیده می شود .

ثبت شرکت قراردادی تجاری است که بین افراد حقیقی و حقوقی بسته می شود تا در چارچوب معینی از قوانین عمل کنند.

به موجب ماده 195 قانون تجارت ثبت کلیه شرکت های مذکور در این قانون الزامی و تابع جمیع مقررات قانون ثبت شرکت ها است برابر قانون ثبت اسناد،ثبت شرکتنامه ها نیز اجباری می باشد.

بنابراین با توجه به مواد مذکور هر گاه یکی از شرکت های تجاری مراحل مربوط به ثبت را طی ننمایند و به ثبت نرسند رسمیت نداشته و بلکه بر خلاف قانون بوده و مراجع ذیصلاح می توانند از انجام فعالیت های آن جلوگیری نمایند.

ثبت شرکت ، آثار مهمی دارد که از لحاظ شرکای شرکت و مراجعین آن دارای اهمیت بسیار است و آن ها مختصراَ عبارتند از:

1.ثبت شرکت به شرکت اعتبار خاصی می بخشد و موجب ایجاد تمایل بیشتری به همکاری می گردد.

2.ثبت نمودن شرکت خود نوعی رسیدگی است که متصدیان امر انجام می دهند تا معلوم شود آیا برای بوجود آوردن این شخصیت حقوقی دقت های لازمه شده و مقررات رعایت گردیده یا خیر.

  ثبت شرکت از لحاظ معامله کنندگان با شرکت در درجه ای از اهمیت است که بدون مراجعه به آن اغلب نمی توانند معامله کنند.زیرا کسی که قرارداد مهمی با شرکت منعقد می نماید یا معامله ی مهمی انجام می دهد باید بداند که سرمایه ی شرکت تا چه اندازه است و اختیار مدیران شرکت تا چه حدود بوده و بالاخره قدرت و توانایی این شخصیت حقوقی به چه میزان است.مواد مهم و لازم هر شرکت در جراید کثیرالانتشار آگهی می شود تا همه از آن مستحضر باشند،علاوه بر آن،به نحوی که در اغلب ممالک معمول است هر شخص خارجی ولو این که ظاهراَ ذینفع نباشد می تواند به پرونده ای که برای ثبت شرکت تشکیل شده مراجعه و از محتویات آن اطلاع حاصل کند.در کشور ما این قسمت ضمن آیین نامه ی مصوبه ی خرداد 1310 و مقررات 10 اسفند 1327 وزارت دادگستری مقرر گردیده مراجعه به دفاتر ثبت شرکت ها اعم از ایرانی و خارجی برای عموم آزاد و هر ذینفعی می تواند از مندرجات آن سواد مصدق تحصیل کند

  4.هرگاه شرکت به ثبت برسد،قراردادهای منعقده بین شرکا رسمی بوده و بعد ها هیچ یک نمی توانند مانند اسناد غیر رسمی از وجود شرکت نامه و اساسنامه و سایر تصمیماتی که به ثبت میرسد اظهار بی اطلاعی نموده و یا به ایراداتی که درباره ی اسناد غیر رسمی ممکن است وارد نمود استناد نمایند.

  از جمله سایر مزایای ثبت شرکت ، اخذ مجوزها و اعتبارات و امتیازاتی نظیر وام از نهادهای دولتی است که در بسیاری از موارد ، تنها به شرکت ها تخصیص می یابد.همچنین ثبت شرکت ، به شرکت ها امکان حضور در مناقصات و مزایدات را می دهد که سود قابل توجهی را برای طرفین معامله به همراه دارد.
  کشور ترکیه با توجه به نزدیکی به کشور عزیزمان می تواند مقصد مناسبی برای هموطنان عزیزمان باشد چرا که میتوانند به راحتی به کشور رفت و آمد کنند و حتی میتوانند از طریق مرز زمینی اقدام به ورود و خروج کنند چرا که ترکیه در همسایگی ایران میباشد و مرز مشترک دارد. کشور ترکیه مکانی است که ۳ بازار بزرگ و زنده ی جهان را به هم وصل میکند: اروپا، آسیا و خاورمیانه. تعجبی ندارد که اقتصاد این کشور از سال ۲۰۰۵ تاکنون ۳۴ درصد رشد داشته است و موقعیت بی نظیری را برای سرمایه گذاری دارد. با توجه به قانون مصوب ابتدای ماه فوریه ۲۰۱۲ ، کلیه اتباع کشورهای خارجی جهت شروع هر نوع کسب و کار و می بایستی اقدام به ثبت شرکت نموده و سپس برای خود درخواست اجازه کار نماید . پس از دریافت اجازه کار، شما میتوانید بدون محدودیت به ترکیه ورود و خروج داشته، خود را بیمه کنید و پس از ۵ سال اقامت دائم بگیرید. برای ثبت شرکت خود در ترکیه می توانید از طریق بستر ما اقدام کنید.

  آیا می دانستید

  ثبت شرکت در ترکیه بدون اقامت نیز انجام میشود و الزامی برای اخذ اقامت ترکیه قبل از ثبت شرکت در ترکیه نیست؟

  مراحل ثبت شرکت در ترکیه

  مدارک مورد نیاز ثبت شرکت ترکیه

  ✅ اصل پاسپورت هر یک از شرکاء (با اعتبار بیشتر از ۶ ماه)

  ✅ دو قطعه عکس (رنگی زمینه روشن)

  ✅ ۵ اسم دو سیلابی جهت اسم شرکت

  ✅ زمینه فعالیت شرکت

  ✅ تعیین درصد سهام هر یک از شرکاء در شرکت

  ✅ تعیین مدیر شرکت (یکی از شرکاء)

  ✅ حضور مدیر عامل و شرکاء در ترکیه (یا وکالت کاری سهامداران به مدیر عامل)

  ✅ تعیین آدرس دفتر شرکت در ترکیه

  ✅ اجاره کردن محل کار در ترکیه جهت ثبت شرکت الزامی است.

  مزایای ثبت شرکت در ترکیه

  ✅ گسترش دامنه فعالیت تجاری به بازار جهانی و بهره مندی از مزایای تجارت آزاد

  ✅ حذف تمامی محدودیتهای اعمالی بر اشخاص حقوقی و حقیقی ایرانی

  ✅ برقراری مراودات مالی و تجاری بین المللی

  ✅ ثبت شرکت در ترکیه و هزینه هایی که در ابتدا و حین کار باید بپردازید در ترکیه نسبت به بیشتر کشورهای دیگر، کم تر و آسان تر انجام می شود .

  ✅ هزینه ی زندگی در ترکیه نیز نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است و این مساله یکی دیگر از مزیت های ثبت شرکت در ترکیه به شمار می رود.

  ✅ مالیات شرکت در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورها، مبلغی جزیی است و در قبال درآمدهای حاصله بوده و پرداخت وجوه ثابت و بی مورد به عنوان مالیات بر درآمد مجبور نخواهید شد.

  ✅ با ثبت شرکت، امکان گشایش حساب در بانکهای ترکیه را دارید. در ابتدای گشایش حساب می توانید صاحب Debit card شوید و در آینده که شهروند شدید Credit card دریافت کنید. به این ترتیب امکان انتقال پول به همه نقاط دنیا و دریافت آن را خواهید داشت.

  ✅ امکان خرید آسان تر ملک و اتومبیل و همچنین خرید قسطی لوازم و ابزار آلات است.

  ✅ برای کسب درآمد در کشور ترکیه نیاز به کار سطح بالایی نیست ، با ثبت شرکت حتی می توانید رستوران ایرانی در ترکیه دایر کنید .

  ✅ نکته حائز اهمیت دیگری که وجود دارد این است که اگر پس از ثبت شرکت فعالیت تولیدی راه بیندازید، دولت به شما تسهیلات ویژه می دهد. و جالب اینجاست که این تسهیلات فقط مختص شرکتهای خارجی است و خود ترک ها از این امکانات بهره نمی برند. این امر باعث شده آنها به دنبال شرکتهای خارجی بگردند و سهامدار این شرکت ها شوند و از مزایای آن استفاده کنند.

  ✅ و در نهایت از مهمترین مزیت های ثبت شرکت در ترکیه این است که بعد از ثبت شرکت به شما اجازه اقامت یک ساله داده می شود و در صورتی که شما موفق شوید این شرکت را ۵ سال فعال نگه دارید، کشور ترکیه به شما اقامت دائم می دهد و این یک فرصت استثنایی است.


  width=760

  مزایای اقامت ترکیه

  ✅ شما با دریافت اقامت ترکیه میتوانید اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید .

  ✅ با دریافت اقامت دائم ترکیه میتوانید بعد از چند سال پاسپورت دوم خود را دریافت نمایید .

  ✅ از مشکلاتی مانند تحریم برای همیشه راحت خواهید شد .

  ✅ میتوانید به راحتی در این کشور به کار بپردازید و کسب درآمد کنید .

  ✅ امکان گشایش حساب در بانکهای ترکیه و به این ترتیب امکان انتقال پول به همه نقاط دنیا و دریافت آن را خواهید داشت.

  ✅ میتوانید به کشورهای دیگر تجارت نمایید بدون آنکه نگران تحریم باشید .

  ✅ از امکانات رفاهی و خدمات درمانی بهره مند خواهید شد .

  ✅ میتوانید به راحتی افتتاح حساب انجام دهید هم در بانک های ترکیه و هم در سراسر دنیا.

  ✅ ترکیه یک کشور امن می باشد و شما با دریافت اقامت می توانید در یک کشور امن به راحتی زندگی کنید .

  ✅ میتوانید از تسهیلات بانکی و کمک های مالی برخوردار شوید .

  ✅ میتوانید از تحصیل ارزان در دانشگاه های این کشور بهره مند شوید .

  ✅ به راحتی می توانید ویزای کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان و.. را دریافت کنید چرا که این موضوع در این ایران به سختی امکان پذیر است .

  ✅ میتوانید شماره های بین المللی ترکیه را دریافت نمایید .

  ✅ بهره مندی از مزایای دیگری که میتوانید از روش هایی مانند خرید خانه در ترکیه بدست آورید .

  قوانین کلی ثبت شرکت در ترکیه

  با توجه به قانون مصوب ابتدای ماه فوریه ۲۰۱۸ ، کلیه اتباع کشورهای خارجی جهت شروع هر نوع کسب و کار و می بایستی اقدام به ثبت شرکت نموده و سپس برای خود درخواست اجازه کار نماید . پس از دریافت اجازه کار، شما میتوانید بدون محدودیت به ترکیه ورود و خروج داشته، خود را بیمه کنید و پس از ۵ سال اقامت دائم بگیرید. برخی قوانین برای ثبت شرکت در ترکیه و فعالیت تجاری به شرح زیر است: از سال ۲۰۰۳ قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییر کرده است بر اساس این تغییرات برای فعالیت در ترکیه و تجارت در این کشور ثبت یک شرکت ضروری است. یک شرکت خارجی میتواند با مالکیت ۱۰۰% اشخاص خارجی به ثبت برسد و تحت عنوان نام شرکت در این کشور فعالیت کند، شرکت های خارجی ثبت شده در ترکیه حق این را خواهند داشت که در چارچوب اهدافی که در اساسنامه مشخص شده است فعالیت کنند و سودآوری داشته باشند. مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در ترکیه ۲ الی ۳ روز کاری برای شرکت های مسئولیت محدود است و این زمان برای شرکت های سهامی عام متفاوت بوده و منوط به تصویب وزارت صنعت و تجارت ترکیه است.. در قانون جدید ترکیه شرکت ها باید در زمینه کاری خود شفافیت داشته باشند ، صورت حساب های مالی شرکت ها باید شفاف باشد و شرکت ها باید در این راستا بکوشند.

  انواع ثبت شرکت در ترکیه

  ثبت شرکت سهامی در ترکیه

  تاسیس این نوع شرکت نیازمند حداقل ۵ شخص حقیقی و یا حقوقی است. شرکا در قبال دیون و قروض شرکت به اندازه سهمشان مسئولند. در شرکت های سهامی سرمایه باید به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد و هر یک از اجزاء تقسیم را سهم گویند. شرکاء لازم نیست که هر یک فقط یک سهم داشته باشند بلکه هر شریک می تواند به هر مقدار که بخواهد سهم بخرد. بر اساس قانون تجارت ترکیه جلسات مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه برگزار شود. شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم میشود:

  شرکت سهامی خاص (سهامداران زیر ۲۵۰ نفر) شرکت سهامی عام (سهامداران بیشتر ۲۵۰ نفر)

  شرکت تضامنی در ترکیه

  این شرکت که تحت نام خاص بین دو یا چند نفر قابل ثبت می باشد. در این شرکت در صورت بوجود آمدن بدهی و کافی نبودن سرمایه شرکت هریک از شرکاء مسئول پرداخت تمام دیون شرکت می باشد.

  شرکت مختلط سهامی در ترکیه

  در این نوع از شرکت یک یا چند نفر از شرکاء(غیر از اشخاص حقوقی) مسئول تمام دیون شرکت می باشند و باقی شرکاء فقط به میزان سرمایه اولیه خود مسئول می باشند.

  موسسات مالی در ترکیه

  این موسسات در قالب یک شرکت سهامی قابل ثبت میباشد با این تفاوت که این موسسات برای شروع فعالیت نیاز به اخذ مجوز دارند.

  شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه

  در قانون ترکیه این شرکت حداقل با یک نفر و حداثر۵۵ نفر قابل ثبت میباشد و مسئولیت شرکاء در مقابل دیون شرکت به میزان سرمایه گذاری شده در شرکت می باشد. حداقل سرمایه برای تاسیس این شرکت ۱۰۰۰۰ لیره ترکیه می باشد .

  سهامداران

  سهامداران با توجه به سرمایه گذاشته شده توسط آنها مسئول هستند، اگر شرکت نتواند مالیات خود را بدهد سهامداران به نسبت میزان سهامشان مسئول هستند.

  تعداد سهامداران

  می تواند از ۱ الی ۵۵ نفر باشد.

  نوع سهامداران

  میتوانند اشخاص حقیقی، حقوقی، شهروند ترکیه و یا افراد خارجی باشند.

  مدیران

  مدیران میتوانند شهروند ترکیه یا تبعه یک کشور خارجی باشند، مدیر شرکت میتواند طبق اساسنامه از سهامداران نباشد و فردی غیر از سهامداران شرکت باشد.

  اساسنامه

  این موارد باید در اساسنامه ذکر شوند: سهامداران، نام شرکت، موضوع فعالیت شرکت، مقدار سرمایه، سرمایه تعهد شده از طرف هر سهامدار، مدت شرکت، روش اعلان اطلاعیه های شرکت

  سرمایه سهمی

  حداقل سرمایه یک شرکت مسئولیت محدود ۱۰۰۰۰ لیر است. ارزش اسمی هر سهم نمی تواند کمتر از ۲۵ لیر باشد.

  دارایی های زیر می توانند به عنوان سرمایه برای سرمایه گذار خارجی تلقی گردند:

  الف) ماشین آلات ، تجهیزات ، ابزارها و کالاها به عنوان سرمایه غیر نقدی

  ب) دارایی های غیر مادی ( حق اختراع، علائم تجاری، )

  پ) سود حاصل از سرمایه گذاری خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و سایر حقوق مالی

  ت) حقوق بهره برداری و فرآوری منابع طبیعی

  ث) سهم های شرکت های دیگر

  سرمایه به شکل اوراق سهام منتشر نمی شود . حداقل مشارکت ۲۵ لیر یا هر مقدار بالاتر قابل تقسیم به ۲۵ لیر است . هر انتقال مالکیت باید در دفتر ثبت سهم وارد و توسط حداقل frac34 اعضا تصویب شود و این اعضا باید نماینده حداقل frac34 سرمایه سهمی باشند. انتقال میتواند مشمول هرگونه ممنوعیت دیگر موجود در اساسنامه باشد.

  جلسات سالانه

  جلسات سهامداران معمولاً با دعوت مدیران یا دارندگان حداقل ۱۰% سرمایه سهمی ، یک بار در سال و ظرف ۳ ماه بعد از اتمام سال مالی برگزار می گردد. برای شرکت مسئولیت محدود با بیش از ۲۰ سهامدار، مقررات مربوط به مجامع عمومی شرکت سهامی عام در مورد مجامع عمومی سهامداران اعمال خواهد شد . در شرکت مسؤولیت محدود با ۲۰ یا تعداد کم تر سهامداران، رأی گیری به صورت کتبی انجام می شود. حقوق قانونی مجمع عمومی شامل تصمیمات در مورد اصلاح اساسنامه، تصویب صورت وضعیت مالی و تعیین محل هزینه کردن سود خالص است.

  بازرسی

  اگر تعداد سهامداران بیش از ۲۰ نفر باشد، انتصاب یک بازرس قانونی ضروری است.

  انحلال

  یک شرکت مسئولیت محدود در موارد زیر می تواند منحل شود:

  انقضای مدت مقرر در اساسنامه

  تصمیم مجمع سهامداران

  تصمیم دادگاه مبتنی بر درخواست سهامداران

  سایر موارد بیان شده در قوانین مرتبط مانند عدم امکان تصدیق تأسیس ، از دست دادن ⅔ سرمایه سهمی، کاهش تعداد سهامداران به زیر ۲ ، تحقق هر علت انحلال که در اساسنامه مقرر شده است و ورشکستگی شرکت

  تصفیه

  به استثنای مورد ادغام با شرکت دیگر ، در صورت تبدیل شرکت مسئولیت محدود به شکل دیگری از شرکت یا انتقال به یک شرکت حقوق عمومی ، شرکت طی یک فرآیند رسمی تصفیه می شود . در صورت عدم وجود هیچ مدیر تصفیه ای که توسط اساسنامه یا با تصمیم مجمع سهامداران تعیین شده باشد، مدیر شرکت تشریفات تصفیه را انجام خواهد داد. نام مدیران شرکت به عنوان مدیران تصفیه در دفتر ثبت تجارتی وارد و ۳ بار در فاصله ای که متجاوز از یک هفته نباشد آگهی خواهد شد. طلبکاران شرکت فرا خوانده خواهند شد تا ظرف یک سال درخواست دهند و مدارکشان را ارائه کنند.

  تشریفات انحلال باید نزد مقامات داخلی اجرا شود و حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه به طول می انجامد. کلیه الزامات مالیاتی باید در طول دوره تصفیه رعایت شوند.

  ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه در ترکیه

  در قانون ترکیه این شرکت حداقل با یک نفر و حداثر۵۵ نفر قابل ثبت میباشد و مسئولیت شرکاء در مقابل دیون شرکت به میزان سرمایه گذاری شده در شرکت می باشد. حداقل سرمایه برای تاسیس این شرکت ۱۰۰۰۰ لیره ترکیه می باشد .

  سهامداران

  سهامداران با توجه به سرمایه گذاشته شده توسط آنها مسئول هستند، اگر شرکت نتواند مالیات خود را بدهد سهامداران به نسبت میزان سهامشان مسئول هستند.

  تعداد سهامداران

  می تواند از ۱ الی ۵۵ نفر باشد.

  نوع سهامداران

  میتوانند اشخاص حقیقی، حقوقی، شهروند ترکیه و یا افراد خارجی باشند.

  مدیران

  مدیران میتوانند شهروند ترکیه یا تبعه یک کشور خارجی باشند، مدیر شرکت می تواند طبق اساسنامه از سهامداران نباشد و فردی غیر از سهامداران شرکت باشد.

  اساسنامه

  این موارد باید در اساسنامه ذکر شوند: سهامداران، نام شرکت، موضوع فعالیت شرکت، مقدار سرمایه، سرمایه تعهد شده از طرف هر سهامدار، مدت شرکت، روش اعلان اطلاعیه های شرکت

  سرمایه سهمی

  حداقل سرمایه یک شرکت مسئولیت محدود ۱۰۰۰۰ لیر است. ارزش اسمی هر سهم نمی تواند کمتر از ۲۵ لیر باشد.

  دارایی های زیر می توانند به عنوان سرمایه برای سرمایه گذار خارجی تلقی گردند:

  الف) ماشین آلات ، تجهیزات ، ابزارها و کالاها به عنوان سرمایه غیر نقدی

  ب) دارایی های غیر مادی ( حق اختراع، علائم تجاری، )

  پ) سود حاصل از سرمایه گذاری خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و سایر حقوق مالی

  ت) حقوق بهره برداری و فرآوری منابع طبیعی

  ث) سهم های شرکت های دیگر

  سرمایه به شکل اوراق سهام منتشر نمی شود . حداقل مشارکت ۲۵ لیر یا هر مقدار بالاتر قابل تقسیم به ۲۵ لیر است . هر انتقال مالکیت باید در دفتر ثبت سهم وارد و توسط حداقل frac34 اعضا تصویب شود و این اعضا باید نماینده حداقل frac34 سرمایه سهمی باشند. انتقال میتواند مشمول هرگونه ممنوعیت دیگر موجود در اساسنامه باشد.

  جلسات سالانه

  جلسات سهامداران معمولاً با دعوت مدیران یا دارندگان حداقل ۱۰% سرمایه سهمی ، یک بار در سال و ظرف ۳ ماه بعد از اتمام سال مالی برگزار می گردد. برای شرکت مسئولیت محدود با بیش از ۲۰ سهامدار، مقررات مربوط به مجامع عمومی شرکت سهامی عام در مورد مجامع عمومی سهامداران اعمال خواهد شد . در شرکت مسؤولیت محدود با ۲۰ یا تعداد کم تر سهامداران، رأی گیری به صورت کتبی انجام می شود. حقوق قانونی مجمع عمومی شامل تصمیمات در مورد اصلاح اساسنامه، تصویب صورت وضعیت مالی و تعیین محل هزینه کردن سود خالص است.

  بازرسی

  اگر تعداد سهامداران بیش از ۲۰ نفر باشد، انتصاب یک بازرس قانونی ضروری است.

  انحلال

  یک شرکت مسئولیت محدود در موارد زیر می تواند منحل شود:

  انقضای مدت مقرر در اساسنامه

  تصمیم مجمع سهامداران

  تصمیم دادگاه مبتنی بر درخواست سهامداران

  سایر موارد بیان شده در قوانین مرتبط مانند عدم امکان تصدیق تأسیس ، از دست دادن ⅔ سرمایه سهمی، کاهش تعداد سهامداران به زیر ۲ ، تحقق هر علت انحلال که در اساسنامه مقرر شده است و ورشکستگی شرکت

  تصفیه

  به استثنای مورد ادغام با شرکت دیگر ، در صورت تبدیل شرکت مسئولیت محدود به شکل دیگری از شرکت یا انتقال به یک شرکت حقوق عمومی ، شرکت طی یک فرآیند رسمی تصفیه می شود . در صورت عدم وجود هیچ مدیر تصفیه ای که توسط اساسنامه یا با تصمیم مجمع سهامداران تعیین شده باشد، مدیر شرکت تشریفات تصفیه را انجام خواهد داد. نام مدیران شرکت به عنوان مدیران تصفیه در دفتر ثبت تجارتی وارد و ۳ بار در فاصله ای که متجاوز از یک هفته نباشد آگهی خواهد شد. طلبکاران شرکت فرا خوانده خواهند شد تا ظرف یک سال درخواست دهند و مدارکشان را ارائه کنند.

  تشریفات انحلال باید نزد مقامات داخلی اجرا شود و حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه به طول می انجامد. کلیه الزامات مالیاتی باید در طول دوره تصفیه رعایت شوند.


نظر کاربران

وحيد
14 فروردین 1400
لطفا شرايط تغيير مدير عامل و مسوليتهايش توصيح دهيد