جرم اجاره اطفال برای تکدی‌گری

جرم اجاره اطفال برای تکدی‌گری

جرم اجاره اطفال برای تکدی گری چه عواقبی در پی دارد؟ مطمئنا بار ها شاهد حضور کودکان در آغوش متکدیان در سطح شهر بوده اید. تصویری تلخ از شرایط زندگی سخت کودکانی که از حق زندگی سالم و شاد محروم شده اند. شاید با هر بار نگاه به این کودکان از خود پرسیده ایم آیاآن ها در آغوش مادر و پدر خود هستند یا نه؟ زیرا باور اینکه مادری چنین بی مهر با کودکش رفتار کند دور از ذهن است مگر می شود مادری کودکش را بر زمین سرد زمستانی و داغ تابستانی بخواباند تا با جلب ترحم از رهگذران پول بگیرد. در گفت و گو با دکتر مهران خوش سلوک موضوع اجاره کودکان برای تکدی گری را مورد بررسی قرار داده ایم.

مهران خوش سلوک در توصیف سوءاستفاده تکدی گران از کودکان، گفت: برخی از گدایان برای جلب ترحم رهگذران و عابران، اقدام به اجاره اطفال بسیار کوچک کرده وآنان را در انظار عمومی قرارداده و گدایی می کنند یا آنان را در آغوش گرفته یا به پشت خود می بندند یا اطفال بزرگ تر را به دنبال خود می کشند ومردم نیز از روی دلسوزی به این سودجویان فرصت طلب پول می دهند که هیچ گاه به آن اطفال معصوم نمی رسد. این وکیل دادگستری ادامه داد: این گدایان با خوراندن داروهای خواب آور یا مخدر به این اطفال آنان را به خواب فرو برده و معمولاً این اطفال را در حال خواب در بغل یا پشت گدایان می بینید. این پدیده در باندهای تکدی گری به کرات ودفعات مشاهده شده است خصوصاً آنکه در باندهای مذکور، این نوزادان و اطفال بسیار خردسال را برخلاف قانون، خانواده هایشان خریداری کرده که این امر نیز خلاف قانون است و قابل پیگیری قضایی است.

آزار شهروندان توسط متکدیان

وی ادامه داد: به دلیل نوع اعتقادات مذهبی و اخلاقی مردم ایران، بسیاری از گدایانی که به صورت انفرادی کار می کنند، چه آنانی که از کودکان و اطفال در کنار خود استفاده می کنند و چه آنانی که به تنهایی گدایی می کنند، درآمد بسیار بالایی داشته و به گدایان میلیونر معروف هستند، اما صرف نظر از گدایان یادشده که شاید بتوان آنان را گدایان منفرد نامید، باندهای تکدی گری، چهره شهر ها را ناپاک کرده و در بسیاری موارد حتی برای شهروندان مزاحمت و آزار نیز ایجاد می کنند.

انواع سوء استفاده ها از کودکان

خوش سلوک به روش کار باندهای تکدی گری اشاره کرد و افزود: در این باند ها، سرپرست و رئیس گدایان از هیچ خلافی چشم پوشی نکرده و از هر طریقی سعی در جمع آوری پول از دست مردم دارد. از عمده جرائم منتسب به این باند ها، اجاره اطفال شیرخوار یا کم سن و سال و حتی خریداری آنان از پدران ومادران معتاد است. در حقیقت خرید هر انسان بر اساس شرع مبین اسلام، فقه پویای شیعه و قوانین موضوعه کشورمان ممنوع است جرم محسوب می شود. این وکیل دادگستری در توضیح روش های خریداری کودکان توسط متکدیان گفت: نوزادان و اطفال توسط باندهای تکدی گری به شیوه های ذیل خریداری شده یا وارد باند می شوند:

اطفال به دنیا آمده توسط زنان متکدی در باندهای مذکور

خرید اطفال از پدران ومادران معتاد که توانایی نگهداری از اطفال خود را ندارند
خرید این اطفال از مادران معتاد یا مادرانی که به دلیل فقر شدید مالی، ازدست دادن یا فقدان سرپرست خانواده یا سایر عوامل، توان نگهداری از اطفال خود را ندارند.
خرید نوزادان از مادرانی که از طریق رابطه نامشروع و زنا باردار شده و پس از زایمان امکان نگهداری از فرزند خود را نداشته یا با فروش نوزاد، سعی در پنهان نگه داشتن راز خود دارند.
خرید نوزاد از کولی هایی که به قصد کسب درآمد وفروش اطفال به باندهای تکدی گری بچه دار می شوند.
دزدیدن نوزادان و اطفالی که والدین از آنان غافل شده و به دلیل خرید از مغازه و مدتی در جلوی در مغازه ها و فروشگاه ها در کالسکه یا درون خودرو تنها گذاشته شده و اطفال خردسالی که با غفلت والدین، از آن ها دور شده و طعمه مناسبی برای این مجرمان محسوب می شوند.
پیدا کردن بچه های سرراهی که توسط والدین شان در اماکن و رهگذر ها رها می شوند تا فردی آنان را پیدا کرده و از نوزادان نگهداری کند.
وی ادامه داد: البته گاهی خانواده های بدسرپرست به دلیل فقر اقتصادی یا فرهنگی، کودکان خود را فروخته یا اجاره می دهند یا خود آنها را برای تکدی گری مورد سوءاستفاده قرار می دهند. در ماده ۱۱۷۳ اصلاحیه قانون مدنی چندین بند به سرپرستی کودکان و وظایف والدین اختصاص دارد. در آن به صراحت اعلام شده که والدینی که فرزندان شان را به تکدی گری و شغل های خیابانی وادارند و مورد استثمار اقتصادی قرار دهند، حضانت کودک از آنها گرفته می شود هرچند اثبات آن کار دشواری خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در باندهای تکدی گری معمولاً در سنین مختلف و با جنسیت های مختلف، گدایان شروع به انواع گدایی می کنند، برخی اسپند دود می کنند، برخی دستمال می فروشند، عده ای دیگر شیشه های اتومبیل ها را پاک می کنند، عده ای با بستن نوزاد به پشت خود یا در آغوش داشتن آنان مستقیماً گدایی می کنند، برخی از آنان کودکانی هستند که با اصرار زیاد و ایجاد مزاحمت برای عابران، رهگذران و رانندگان، سعی در فروش فال، گل، کبریت و غیره داشته و تا پولی به آنان داده نشوددست از سر فرد برنمی دارند و آنقدر اصرار و عجز وناله می کنند تا پولی دریافت کنند در غیر این صورت به مزاحمت های خود که نقض حقوق شهروندی است ادامه می دهند. این افراد غالباً کودکان کم سن وسالی هستند که ترحم مردم را نیز بیش از سایرین جلب می کنند حتی نوجوانان و جوانانی که با اصرار زیاد و سماجت، قصد فروش گل یا سایر اقلام را دارند که این سماجت در گدایی به کلاشی تعبیر می شود.

سرقت از رهگذران

خوش سلوک در ادامه تصریح کرد: در این باند ها هر یک از اطفال از خردسال ترین آن ها که قادر به راه رفتن و گدایی باشد تا نوجوانان وجوانان و بزرگسالان گروه، مرد باشند یا زن، وظیفه خود را دنبال کرده و با فروش اقلامی که در دستور کار روزانه آنان قرار دارد، برای رئیس باند کسب درآمد می کنند. حتی در برخی موارد دست به سرقت از رهگذران و رانندگان می زنند و با کمک سایر اعضای گروه از صحنه جرم می گریزند. وی افزود: اعضای گروه همگی از ساعاتی معین توسط گردانندگان باند، در محل مشخصی مستقر می شوند و تا ساعات تعیین شده به تکدی گری مشغول شده و در نهایت جمع آوری و به محل استراحت و استقرار خود باز گردانده می شوند.

متاسفانه اعتیاد در بین افراد گروه های تکدی گری شیوع داشته وسن وسال و جنسیت نمی شناسد واکثر افراد باند به دلیل عدم رعایت بهداشت وتغذیه مناسب دچار بیماری های پوستی، قارچی و داخلی نیز هستند که به هیچ عنوان توجهی به آن نمی شود. این وکیل دادگستری در پایان متذکر شد: برای برخورد با جرائمی که در این باند ها رخ می دهد و مقابله با خرید و فروش کودکان نیازمند کمک و تلاش همه ارگان های مسئول هستیم. دستگاه قضایی به تنهایی قادر به سر و سامان دادن به این موضوع نیست. بهزیستی و نیروی انتظامی نقش پررنگی در کنترل این تخلفات و جرائم دارند.


نظر کاربران