قرار ملاقات با زندانی چگونه است

قرار ملاقات با زندانی چگونه است

کلیه زندانیان اعم از متهم و محکوم می توانند بر طبق قانون با خانواده، آشنایان و بستگان خود به وسیله قرار ملاقات و یا مکاتبه در ارتباط باشند. مگر اینکه با دستور مقام قضایی منعی قانونی در این رابطه وجود داشته باشد که در این وضعیت زندانی ممنوع الملاقات خواهد بود.

در صورتی که ملاقات و یا مکاتبه کردن با متهم بر خلاف حسن جریان محاکمه باشد، قاضی مورد نظر باید به صورت کتبی ملاقات و مکاتبه با متهم را ممنوع نماید. در این شرایط تا زمان اتمام ممنوعیت امکان ملاقات و مکاتبه با زندانی وجود نخواهد داشت، مگر با اجازه کتبی قاضی مورد نظر. به محض شروع محاکمه، قرار ملاقات وکیل مدافع با زندانی تنظیم خواهد شد.

چه کسانی اجازه ملاقات با زندانی را دارند؟

بر طبق قانون به پدر، مادر، همسر، برادر، خواهر، فرزندان شخص بازداشت شده، پدر همسر و مادر همسر این اجازه و حق داده شده است که به صورت هفتگی با زندانی ملاقات داشته باشند. سایر بستگان و دوستان زندانی می توانند در صورت تمایل، درخواست خود را به رئیس زندان و یا قاضی ناظر زندان دادسرای نظا می اعلام نمایند و در صورت اجازه از سوی این مقامات، وقت ملاقات اخذ نمایند.

لازمه ملاقات حضوری و خصوصی

چنانچه زندانی حسن رفتار و کردار داشته باشد، می تواند تحت نظر رئیس زندان با همسر، فرزندانش، پدر، مادر، خواهر، برادر، پدر همسر و مادر همسر به صورت حضوری ولی با حضور مامور قرار ملاقات داشته باشد.

در برخی از موافق بنا به درخواست زندانی و موافقت رئیس زندان و یا قاضی ناظر زندان به شخص بازداشت شده اجازه ملاقات خصوصی بدون حضور مامور با همسر و یا فرزندان داده می شود.

ملاقات وکلای دادگستری با زندانیان

در قانون این اجازه به وکلای دادگستری داده شده است که در صورت داشتن وکالت نامه رسمی برای محافظت از حقوق موکل خود در هر زمانی که ضروری دیدند به زندان مراجعه نمایند. آنها باید پس از ورود از مقامات قضایی ذی صلاح مجوز کتبی اخذ نمایند و پس از دریافت آن، وکالتنامه رسمی را به رئیس زندان ارائه دهند. وکلا می توانند در صورت وجود شرایط لازم با موکل خود در اتاقی مجزا از اتاق عمومی ملاقات داشته باشند. در صورتی که زندانی مورد نظر ممنوع الملاقات باشد، ملاقات پس از اجازه مقام قضایی مورد نظر امکان پذیر می شود.

چند نکته در مورد ملاقات زندانیان

باید برنامه ملاقات زندانیان به گونه ای تنظیم شود که هر یک از انها حداقل برای ۱ مرتبه در هفته قرار ملاقات داشته باشد و زمان هر ملاقات کمتر از ۲۰ دقیقه نباشد. با نظر رئیس زندان و یا بالاترین مقام موجود در زندان می توان برای زندانی قرار ملاقاتی خارج از وقت اداری تنظیم نمود. رئیس زندان می تواند در صورت بیماری و بستری شدن زندانی در بیمارستان و عدم توانایی وی در حرکت، بسته به نظر پزشک تسهیلات لازم برای ملاقات با زندانی بیمار را فراهم آورد. رد و بدل شدن نامه و یا اشیاء مجاز بین ملاقات کننده و زندانی بدون کسب اجازه از رئیس زندان و یا نمایده او به هر روشی ممنوع می باشد.


نظر کاربران

سارارضایی
27 اسفند 1399
درخواست اجازه ملاقات بازندانی قزل حصارامیدخدادوست مهر99
س
17 آبان 1400
سلام من ماشينم توقیف شده پلاک بنام من نیست. کسی که ماشین به من داده قولنامه یانوشته ای نداریم.والان زندان تهران بزرگ .بايد برم ملاقات ویک نوشته وامضا بامشخصات کامل بگیرم. لطفا راهنماییم کنید یاحسین ع.