قولنامه نویسی مغازه چگونه است؟

قولنامه نویسی مغازه چگونه است؟

اجاره مغازه یکی از مسائلی است که بیشتر از اجاره ی یک ملک مسکونی با حساسیت های خاص روبرو است. شاید مناطق زیادی وجود داشته باشد که بتوان خانه های مسکونی مناسبی در آن ها یافته و زندگی کرد؛ اما طبیعتاً درباره ی اجاره ملک تجاری نمی توان به سادگی هر مغازه ای را انتخاب کرد زیرا حساسیت های شغلی از اهمیت زیادی برخوردارند و قبل از اجاره مغازه باید آن ها را در نظر گرفت.
اجاره یکی از رایج ترین قراردادهایی است که در کشور منعقد می شود هرچند قانون مدنی به عنوان قانون عام و قانون روابط موجر و مستأجر به عنوان قانون خاص، مهمترین قوانین حاکم در قراردادهای اجاره هستند، برخی افراد، آگاهی چندانی از قوانین نداشته و همین موضوع باعث می شود تا گاهی در تنظیم قراردادهای اجاره دچار اشکال شوند.

معیارهای زیر در اجاره کردن یک ملک تجاری بسیار اهمیت دارند

کاربری ملک نوع ملک و منطقه ی آن متراژ ملک حداکثر بودجه دسترسی ها

نکات لازم در قولنامه مغازه

مدت اجاره در آن قید شده باشد. در دو نسخه تنظیم شده باشد. به امضای موجر، مستأجر و دو نفر شاهد رسیده باشد.

مدت قرارداد

در قرارداد اجاره مغازه حتماً باید از ابتدا به مدت زمان قرارداد توجه کنید. اگر کسب و کار شما دارای یک برند است و قرار است با این برند مطرح شوید، باید به فکر یک جای بلندمدت باشید؛ زیرا با تغییر مکان درصد زیادی از مشتریان قبلی خود را از دست خواهید داد و ممکن است تحمل ضررهای جبران ناپذیری شوید.

این مسئله برای اجاره مغازه در تهران و شهرهای بزرگ اهمیت بیشتری دارد و لازم است که موجر را از قبل در جریان زمان موردنظر خود قرار دهید.

مبلغ اجاره

یک اشتباه بزرگ برخی صاحبان کسب و کارها این است که با حداکثر بودجه ای که می توانند بپردازند، قرارداد را تنظیم می کنند تا بتوانند بهترین مغازه ی مورد نظر را اجاره کنند.
اما باید دانست که معمولاً هر سال و با تمدید قرارداد اجاره، مبلغ اجاره افزایش خواهد یافت و اگر شما در دوره ی اول قرارداد تمام توان مالی خود را بکار گیرید، در دوره های بعدی با مشکل مواجه خواهید شد. بنابراین بهتر است بر روی مبلغی توافق کنید که در دوره های بعد در صورت افزایش اجاره بها، بتوانید آن را بپردازید.

شرایط کار

حتماً قبل از بستن قرارداد اجاره مغازه صاحب ملک را از جزییات دقیق شرایط کار و نوع اجناسی که می خواهید بفروشید، مطلع کنید. ممکن است صاحب ملک حساسیت های ویژه ای داشته باشد و مغازه اش را تنها برای برخی از کاربری ها اجاره دهد.
شغل هایی مانند رستوران و فست فود آلودگی های خود را دارند و از قبل مؤجر را در جریان این موضوع قرار دهید تا بعداً در حین مدت اجاره با مشکلی مواجه نشوید.

تعمیرات و هزینه های آن

به موجب ماده ۴۸۶ قانون مدنی، تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستاجره برای امکان انتفاع از آن لازم است به عهده مالک است مگر آن که شرط خلاف شده یا عرف بلد بر خلاف آن جاری باشد و همچنین است آلات و ادواتی که برای امکان انتفاع از عین مستاجره لازم می باشد. بنابراین، در هر مورد برای تعیین مسوول پرداخت هزینه ها، باید ابتدا به قرارداد و سپس به عرف محل رجوع کرد.


نظر کاربران

رضایوسفی
26 مهر 1401
سلام مستاجر مغازه ایی هستم قرار داد جدید انجام داده ام اما بعد ۳ماه صاحب مغازه حکم تخلیه رو گرفته بدلیل اینکه ایشون فقط ۳ دانک مالکیت مغازه رو داشته وفقط تا سال ۹۷ حق اینو داشته مغازش رو بخواد اجاره بده حالا مالک اول مغازه متوجه شده وایشون گفتن من مغازه به کسی اجاره ندادم به این دلیل من رو تحت فشار گذاشته و چکی رو که به صورت امانت بدون تاریخ هم بوده رو اجرا گذاشتن ومالم رو هم توقیف کرده و حکم تخلیه هم گرفتن ایا میتونن اینکارو کنن