مدت زمان طلاق توافقی در ایران چقدر است؟

مدت زمان طلاق توافقی در ایران چقدر است؟

طلاق توافقی چیست؟

همانطور که میدانید؛ موضوع طلاق در ایران از جنبه های زیادی به عنوان یک موضوع مخاطره آمیز و مشکل ساز برای زوجین و خانواده هایشان قلمداد می شود. کشمکش ها و جنجال هایی که در پی طلاق زوجین به وجود می آید؛ خسارات مالی و معنوی را برای هر یک از آنها به وجود آورده و به همین دلیل است که موضوع طلاق بسیار بسیار زیان آور به حساب می آید. راهکاری که در سال های اخیر به طور زیادی مورد استفاده در بحث طلاق قرار گرفته است؛ مبحثی به نام طلاق توافقی نام دارد. در طلاق توافقی زن و مرد در کمال آرامش و به صورت قانونی و شرعی در خصوص حقوق و تکالیف مربوط به عقد نکاح شان به یک توافق و جمع بندی نهایی رسیده و با مراجعه به محاکم قضایی، نسبت به ارائه درخواست طلاق توافقی اقدام می نمایند. در طی طلاق توافقی؛ زن و مرد بر سر مسائلی همچون مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، اجرت المثل، حق طلاق و غیره به توافق رسیده و از مخاطرات متداول در مورد روند اجرایی مسائل دوری می نمایند.

مدت زمان طلاق توافقی در ایران چقدر است؟ زندگی اجتماعی ما انسانها، به میزان زیادی متاثر از قانون و مقررات جاری کشور در زمینه های گوناگون می باشد. این مجموعه قوانین به منظور ایجاد عدالت اجتماعی، برقراری نظم و اهداف دیگر وضع شده است که بر همه آحاد جامعه لازم است که در زمان خود از این قوانین شناخت پیدا کرده و در انجام آن، تمام تلاش خود را به انجام رسانند. با این اوصاف؛ لزوم شناخت از قوانین جاری کشور و همچنین رویه قضایی محاکم قضایی کشور بسیار حائز اهمیت می باشد. یکی از بخش هایی که به دلیل حساسیت های بالا و همچنین به علت سر و کار داشتن، اشخاص در زندگی شخصی شان با این مسائل از اهمیت ویژه ای حقوقی برخوردار می باشد؛ بحث ساز و کار و قوانین مربوط به روابط زناشویی است. حتما می دانید که زن و مرد در طی یک قرارداد حقوقی و شرعی موسوم به عقد نکاح، به صورت قانونی به زوجیت یکدیگر در می آیند و بنا بر مفاد عقد نکاح؛ از مجموعه ای از حقوق و تکالیف نسبت به یکدیگر برخوردار می باشند. بر همین اساس قانونگذار با صراحت و شفافیت کامل در خصوص حقوق و تکالیف زوجین تعیین و تکلیف نموده است و بالطبع؛ رویه قضایی هر یک از این موارد را وضع نموده است. یکی از موارد پر اهمیت در خصوص روابط حقوقی زناشویی، بحث طلاق می باشد. همانطور که میدانید؛ طلاق در شرع و قانون از حقوق مرد قلمداد می شود و تنها در صورتی که مرد موافقت نماید؛ حق وکالت در طلاق از جانب وی به زن به اعطا می شود. امروزه به دلایل مختلف، میزان طلاق زوجین در کشورمان افزایش چشمگیری یافته است که از منظر اجتماعی و خانوادگی، موجبات به وجود آمدن مخاطرات و معضلات اجتماعی مختلفی شده است.مدت زمان طلاق توافقی در محاکم قضایی ایران موضوعی تامل برانگیز و حائز اهمیت می باشد که دادگاه های هر شهر و حتی شعب مختلف دادگاه ها، بر حسب تشخیص و نظر خود ؛ مدت زمان طلاق توافقی را متغیر می سازند.ما شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از محاکم قضایی رسیدگی کننده به پرونده طلاق توافقی ، با درنظر گرفتن مشاوره های اجباری زمان بر و همچنین طولانی کردن روند طلاق توافقی، به دنبال این موضوع می باشند که زوجین در طی مرور زمان از خواسته ی شان صرف نظر نموده و اقدام به ادامه زندگی زناشویی خود نمایند. در بسیاری از موارد این راهکار مفید بر فایده واقع شده و زوجین پس از گذشت مدت زمانی، به دلایل مختلفی از تصمیم شان پیرامون طلاق منصرف شده و اقدام به ادامه زندگی مشترک شان می کنند. در بسیاری از موارد؛ موضوع طلاق به حدی جدی و حاد شده است که این راهکار نیز تاثیری بر تصمیم زوجین ندارد. تعدادی از محاکم قضایی، دادگاه ها و شعب رسیدگی کننده به پرونده طلاق توافقی؛ در کمترین زمان ممکن اقدام به صدور گواهی عدم سازش و جاری ساختن حکم طلاق برای زوجین می نمایند. با این اوصاف نمی توان مدت زمان ثابتی برای سپری شدن روند و رویه قضایی طلاق توافقی در محاکم قضایی ایران متصور شد. در بسیاری از موارد دیده شده است که روند صادر شدن حکم طلاق توافقی برای زوجین در یک دوره زمانی کوتاه سه الی پنج روزه به اتمام رسیده و به راحتی زوجین اقدام به طلاق توافقی می نمایند ولی در مواردی به دلیل مشاوره های رایگان اجباری و دیگر موارد، شاهد طولانی شدن و قطعاً فرسایشی شدن طلاق توافقی در محاکم قضایی هستیم. طبعا به کار گیری از وکیل طلاق توافقی به کوتاه شدن روند به اتمام رسیدن طلاق توافقی کمک شایان ذکری می نماید.

width=500

وکیل طلاق توافقی چه تاثیری در کوتاه شدن مدت زمان سپری شدن روند طلاق توافقی دارد؟

وکیل طلاق توافقی با شناخت کافی از قوانین و مقررات مربوط به مبحث طلاق و همچنین اطلاع از رویه قضایی محاکم قضایی کشور، می تواند بهترین راهکار در جهت کوتاه شدن مدت زمان طلاق توافقی را برای هریک از زوجین انتخاب نماید. در نظر داشته باشید که در طلاق توافقی ، وکیل قادر است که توافقات و جمع بندی زوجین پیرامون حقوق و تکالیف هر یک را به صورت رسمی به نگارش درآورده و به مرجع قضایی ارائه نماید. با به کارگیری وکیل طلاق توافقی دیگر نیازی به مراجعه حضوری و حاضر شدن زوجین در جلسات رسیدگی در طلاق توافقی نبوده و بخش اعظمی از مراحل قانونی توسط وکیل آنها به انجام می رسد. بدون شک به کارگیری وکیل طلاق توافقی به میزان زیادی مدت زمان مربوط به به انجام رسیدن پروسه طلاق را کاهش می دهد.

مشاوره اجباری طلاق توافقی دقیقاً چگونه است؟

الزام به انجام مشاوره موضوعی کاملاً قانونی و برگرفته از قانون حمایت خانواده مصوب اسفند ماه سال ۹۱ است.

در ماده ۲۵ این قانون موضوع ارجاع طلاق توافقی به مشاوره جزء الزامات و تکالیف دادگاه خانواده است.

در واقع دادگاه خانواده بدون جلب نظر مشاوره خانواده نمی تواند اقدام به صدور رای گواهی عدم امکان سازش نماید.

در ماده قانونی فوق الذکر برای انجام مشاوره خانواده قبل از صدور رای عبارت باید وجود دارد.

ماده مذکور نشان می دهد که دادگاه برای انجام مشاوره خانواده اختیار ندارد بلکه الزام و تکلیف دارد و حتماً باید مشاوره قبل از صدور رای انجام شود.

برای همین منظور و طبق رویه ای که ماه ها است در تمام ایران جریان دارد، پیرو توافقات حاصله بین قوه قضائیه و سازمان بهزیستی کشور و به منظور ارتقاء سطح کیفی مشاوره های خانواده تصمیم بر این شده که مراکز مشاوره زیر نظر سازمان بهزیستی کشور باشند و زوجین گرامی باید برای حضور در جلسات مشاوره مطابق با موارد ذیل عمل نمایند:

۱- مراجعه به سامانه اینترنتی تصمیم (مداخله در طلاق) و ثبت مشخصات و ثبت نام در این سامانه و انتخاب نزدیکترین مرکز غربالگری به محل سکونت و انتخاب تاریخ مراجعه.

نکته: انتخاب مرکز غربالگری و تاریخ مراجعه اختیاری است.

در نتیجه زوجین می توانند هر کدام از مراکزی که در سامانه تصمیم وجود دارد و همچنین تاریخ مراجعه را به اختیار خود انتخاب نمایند.

۲- زوجین در تاریخ مورد نظر به مرکز غربالگری انتخاب شده مراجعه می نمایند و پس از اقدامات لازم به یکی از مراکز مشاوره منتخب برای شروع جلسات مشاوره خانواده معرفی می شوند.

۳- پس از انجام جلسات مشاوره با مشاوران مذکور (حدوداً ۵ جلسه مشاوره لازم است)، اگر زوجین همچنان بر تصمیم خود مبنی بر طلاق اصرار داشته باشند، مرکز مشاوره اقدام به صدور گواهی عدم انصراف از طلاق می نماید.

نکته: صدور گواهی عدم انصراف از طلاق که برای ثبت دادخواست طلاق توافقی الزامی است، حدوداً ۴۵ روز پس از پایان جلسات مشاوره امکان پذیر است.

۴- پس از صدور گواهی عدم انصراف از طلاق زوجین متقاضی می توانند به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و نسبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی اقدام نمایند.

سپس برای زوجین وقت جلسه دادرسی تعیین خواهد شد که باید در تاریخ و ساعت تعیین شده در شعبه دادگاه خانواده که تمامی این موارد در ابلاغیه دادگاه مشخص شده است حضور داشته باشند.

چنانچه زوجین گرامی بنا به هر علّتی تمایل به حضور در جلسات مشاوره و جلسه دادگاه و حتّی دفتر طلاق ندارند و تصمیم قطعی به طلاق توافقی در کوتاهترین زمان داشته باشند، وکلای موسسه ما تمامی این مراحل و اقدامات را در اسرع وقت و بدون حضور زوجین به انجام می رسانند.

روش کار مراکز غربالگری و مشاوره خانواده

پس از ثبت نام زوجین در سامانه نوبت دهی طلاق و انتخاب نزدیکترین مرکز مشاوره به ایشان، وقت فوری همراه با کد رهگیری برای زوجین صادر می شود.

با مراجعه به مرکز غربالگری و اصرار زوجین به جدایی، چند سوال از زن و شوهر در خصوص علل جدایی پرسیده می شود.

سپس زوجین توسط کارشناس مربوطه، به مشاوره خانواده معرفی می شوند و این آغاز جلسات اجباری مشاوره است.

هزینه مشاوره چقدر است؟

هزینه مشاوره برای هر جلسه و به ازای هریک از زوجین در حدود ۵۲ هزار تومان است.

چند جلسه مشاوره لازم است و چقدر زمان می برد؟

انجام حداقل ۵ جلسه مشاوره الزامی است و بسته به ازدحام و یا خلوتی مرکز مشاوره، پروسه زمانی مشاوره بین حداقل ۴۵ روز تا ۳ ماه متغیر خواهد بود.

نکته مهم: جلسات اجباری مشاوره تحت هیچ شرایطی کمتر از ۴۵ روز نخواهد بود.

اگر بنا به هر دلیلی تمایلی به حضور در جلسات مشاوره اجباری و صرف زمان حداقل ۴۵ روز را ندارید و همچنین تمایلی به حضور در جلسه دادگاه و دفتر طلاق ندارید با ما تماس بگیرید.

شرایط طلاق توافقی چیست و چگونه است؟

طلاق توافقی نوعی از طلاق است که در آن زوج و زوجه (زن و شوهر) بنا به هر دلیلی به این نتیجه می رسند که دیگر امکان ادامه زندگی مشترک برایشان مقدور نیست.

سپس تصمیم به جدایی و طلاق می گیرند و برای این منظور، در ارتباط با کلیه مسائل مربوط به زندگی مشترک و دیون و تکالیف آن مانند:

حضانت فرزند یا فرزندان مشترک نفقه زوجه و فرزندان، جهیزیه اجرت المثل دوران زوجیت (در صورت وجود) همچنین شاید از همه چالش برانگیز، در مورد مهریه

با یکدیگر به تفاهم و توافق می رسند.

مواردی که زوجین در مورد آن تفاهم دارند برای دادگاه نیز محترم و قابل قبول است و در گواهی عدم امکان سازش ذکر می گردد.

توافق در مورد مهریه در طلاق توافقی

یکی از تعهدات و دیون بسیار مهمی که عقد نکاح برای مرد ایجاد می کند، مهریه است.

مهریه از دیون ممتاز محسوب می شود و زن در مورد مطالبه مهریه بر دیگر طلبکاران شوهر خود، ارجحیت دارد.

اگر زوجین در مورد مهریه و شرایط پرداخت آن به توافق نرسند، دادگاه از صدور گواهی عدم امکان سازش خودداری خواهد نمود و در نتیجه عملاً امکان طلاق توافقی وجود نخواهد داشت.

طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی:

به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید .

بنابراین همانطور که مشاهده می نمایید، به محض اینکه صیغه عقد نکاح جاری می شود، مالکیت زن بر مهریه مستقر می گردد.

این حق قویاً مورد حمایت قانونگذار است که در مورد آن برای زن حق حبس در نظر گرفته است.

نکته: البته حق حبس شرایط خاصی دارد.

نکته: حق حبس اصطلاحی حقوقی است و به معنای زندان نیست.

در همین رابطه در ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی آمده است:

زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر این که مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود .


نظر کاربران