مصادیق جرم سایبری در فضای مجازی و معرفی سرقت های رایانه ای

مصادیق جرم سایبری در فضای مجازی و معرفی سرقت های رایانه ای

از شنود غیر مجاز و سرقت رایانه ای تا جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، هر روز شمار جدیدی از بزه های سایبری کشف می شود که در قوانین مربوطه، مصادیق جرم انگاری نشده اند. در ادامه خلاصه ای از مصادیق جرایم سایبری (در قانون جرایم رایانه ای) به نقل از گرداب مورد بررسی قرار گرفته است: مجرمین سایبری، برخلاف بزهکاران سنتی، عموما در شمار افرادی هستند که از ضریب هوشی بالایی برخوردارند. قابل درک است که مبارزه با یک جیب بر، به مراتب راحت تر از مقابله با یک کلاهبردار رایانه ای است که از دانش و ذکاوت بالایی بهره می برد.

مصادیق جرم

دسترسی غیر مجاز به داده های رایانه ای

مقصود آن است که فرد بزهکار با نقض تدابیر امنیتی و به صورت غیر مجاز به داده های حفاظت شده دست یابد. به عنوان مثال، فردی با هک کردن سایت سازمان سنجش، اطلاعات مربوط به داوطلبان کنکور را برباید. همچنین، ممکن است یک بزهکار سایبری اقدام به هک کردن سایت و سیستم یک اپراتور تلفن همراه کرده و سپس اطلاعات و سوابق کاربری یکی از مشترکان را برداشت کند.

شنود غیرمجاز

مقصود از شنود غیرمجاز، آن است که بزهکار محتوای در حال انتقال ارتباطات شخصی (مقصود ارتباطات غیر عمومی است) را در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی و شنود نماید. به این ترتیب، دسترسی به رمز ورود پست الکترونیکی افراد و خواندن پیام های موجود در آن ها، یا دسترسی به ارتباطاتی که افراد از طریق شبکه های ارتباطی با یکدیگر دارند؛ می تواند مصداقی از شنود غیرمجاز باشد.

جاسوسی رایانه ای

دسترسی به داده های سری رایانه ای، شنود آن ها، در دسترس قراردادن آن ها برای افراد فاقد صلاحیت و می تواند مصداقی از جاسوسی رایانه ای باشد.

جعل رایانه ای

تغییر متقلبانه داده های رایانه ای به نحوی که فرد بتواند از این داده ها استفاده نماید؛ مصداقی از جعل رایانه ای است. به عنوان مثال، کارمند بانک ممکن است با دسترسی به شبکه حساب های بانکی، اقدام به دستکاری متقلبانه صورت حساب ها نماید. البته دایره شمول جعل رایانه ای تنها محدود به موسسات مالی و شرکت ها نیست. ممکن است یک دانشجو از طریق هک نمودن سایت استاد خود، اقدام به دستکاری اطلاعات آموزشی یا تغییر متقلبانه نمره های خود یا دیگران نماید. همچنین، تغییر در داده های موجود در کارت های حافظه نیز از جمله مصداق های جعل رایانه ای هستند. به عنوان مثال، مرتکب با ربودن فلش مموری فرد دیگر، اقدام به تغییر متقلبانه داده های موجود در آن می نماید.

سرقت رایانه ای

مقصود آن است که بزهکار به طور غیر مجاز داده های متعلق به دیگری را برباید. به عنوان مثال، بزهکار سایبری با ورود به سامانه شخصی کارمندان ادارات و یا دانشجویان، اطلاعات شخصی آن ها را سرقت نماید. بدین ترتیب قابل درک است که برخلاف سرقت سنتی که باید در جریان آن حتما مالی ربوده شود؛ در سرقت رایانه ای، هدف ربودن اطلاعات محرمانه دیگران و سپس سوءاستفاده از آن ها (به عنوانه مثال برای کلاهبرداری رایانه ای) است.

کلاهبرداری رایانه ای

هر کس به طور غیر مجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی همچون وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه ها وجه، مال یا منفعتی را برای خود یا دیگری تحصیل کند؛ کلاهبردار رایانه ای محسوب می شود. به عنوان مثال، ممکن است بزهکار با مختل کردن فعالیت سایت یک بانک و در نتیجه ربودن اطلاعات کاربرانی که در حال انجام عملیات در آن سایت هستند؛ اقدام به ربودن اطلاعات آن ها نموده و بدین طریق، حساب های آن ها را خالی کند. همچنین، ممکن است کلاهبردار رایانه ای، صفحه ای متقلبانه مشابه با یک سایت معتبر را ساخته و اطلاعات کسانی که به اشتباه رمز ورود خود را در این صفحه متقلبانه وارد می کنند؛ ربوده و سپس اقدام به سوءاستفاده از این اطلاعات کند.

جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی

یکی از مصداق های قابل توجه جرایم رایانه ای، جرایم علیه اخلاق عمومی یا همان هرزه نگاری رایانه ای است. بر همین اساس، تهیه و انتشار فیلم ها و تصاویر مستهجن از افراد در شمار مصادیق جرم قرار دارد.

نشر اکاذیب

نسبت دادن اعمالی بر خلاف حقیقت به دیگران با قصد اضرار به آن ها و یا تشویش اذهان عمومی می تواند مصادیق جرم نشر اکاذیب رایانه ای باشد. به عنوان مثال، ممکن است فردی در فضای مجازی، نقل قولی را با هدف ضرر رساندن به جایگاه اجتماعی یک مقام مسئول و البته به دروغ به وی نسبت دهد. در این صورت، وی مرتکب نشر اکاذیب رایانه ای شده است.


نظر کاربران