میزان سود بیمه عمر در شرکت های بیمه

میزان سود بیمه عمر در شرکت های بیمه

بسیاری از مردم به دنبال بنگاه های اقتصادی و شرکت های سرمایه گذاری می باشند که با سپرده گذاری و سرمایه گذاری در آن به سود مناسب دست پیدا کنند. در بین همه بنگاه های اقتصادی و انواع شرکت های سرمایه گذاری؛ شرکت های بیمه با طراحی نظامی به نام بیمه عمر، توانسته اند انتخاب بسیاری از مردم باشند. قطعا همه شما با مفهوم بیمه عمر آشنایی دارید. ولی سوال متداولی که در حوزه بیمه عمر مطرح می باشد این است که:

کدام شرکت های بیمه، میزان سود بیشتری در قبال بیمه عمر پرداخت می نمایند؟

سود بیمه عمر یکی از ویژگی های بسیار مهم و جذاب این بیمه است که بیشتر افراد در زمان خرید بیمه عمر به آن توجه می کنند. به این دلیل که هر چه سود بیمه عمر بیشتر باشد، ارزش اندوخته بیمه بیشتر بوده و در نهایت سرمایه گذاری مناسب تری انجام خواهد شد.
با توجه به اهمیت این موضوع قصد داریم در این بخش به بررسی انواع سود، میزان سود دهی بیمه عمر در شرکت های مختلف بیمه و همچنین روش های افزایش سود بیمه عمر بپردازیم.

کدام شرکت بیمه را برای بیمه عمر انتخاب کنیم؟

قطعا؛ میزان سود هر چه بالاتر بیمه عمر یک شرکت بیمه نکته رضایت آمیز و خوشحال کننده ای می باشد ولی فقط نمی توان کیفیت خدماتی شرکت های بیمه را با موضوع میزان سوددهی بیمه عمر مرتبط دانست و لذا؛ فاکتورهای زیادی برای رتبه بندی شرکت های بیمه حائز اهمیت است.

چند نوع سود در بیمه عمر وجود دارد؟

به صورت کلی سود بیمه عمر به دو دسته سود تضمینی و سود مشارکت در منافع تقسیم می شود.

1) سود تضمینی:

سود تضمینی سودی است که هر ساله توسط بیمه مرکزی اعلام می شود و همه شرکت های بیمه باید آن را به بیمه گذاران بیمه عمر خود ارائه دهند.
در واقع این سود حداقل سودی است که به بیمه عمر شما تعلق می گیرد و می توانید از بابت دریافت آن مطمئن باشید.
بر اساس آخرین اعلام بیمه مرکزی، سود تضمینی بیمه عمر در دو سال اول قرارداد 16 درصد، در دو سال دوم 13 درصد و در سال های بعد 10 درصد است.
یعنی مثلا در دو سال اول قرارداد بیمه عمرتان، هر سال 16 درصد به اندوخته شما اضافه خواهد شد.

2) سود مشارکت در منافع:

شرکت های بیمه بر اساس حق بیمه ای که از بیمه های عمر دریافت می کنند، در فعالیت های اقتصادی مختلف سرمایه گذاری می نمایند.
سودی که از این سرمایه گذاری ها به دست می آید، بین شرکت بیمه و بیمه گذار مشترک است. در واقع 85 درصد از سود حاصل از این سرمایه گذاری به بیمه گذاران تعلق می گیرد.
به این سود سود مشارکت در منافع گفته می شود.
بهتر است بدانید که سود مشارکت در منافع برای سال های آینده قابل پیش بینی نیست، اما می توان روند سوددهی آن در سال های گذشته را بررسی کرد و شرکت بیمه ای را انتخاب نمود که بیشترین سود را به بیمه گذاران خود پرداخت کرده است.
هر ساله شرکت های بیمه مجموع سود مشارکت در منافع و سود تضمینی را تحت عنوان سود قطعی اعلام و به بیمه گذاران خود پرداخت می کنند.
عمده ترین وجه تمایز های شرکت های بیمه با یکدیگر در موارد ذیل جمع بندی می شوند:
عملکرد و سطح خدمات دهی شرکت بیمه. میزان سوددهی شرکت بیمه در چارچوب بیمه عمر. نحوه و سرعت پرداخت خسارت به بیمه گذاران. شفافیت و عدم ابهام در موضوع اعلام سود قطعی به بیمه گذاران. سابقه فعالیت شرکت بیمه و میزان رضایت مشتریان.

سود قطعی بیمه عمر در شرکت های مختلف بیمه چگونه است؟

بیمه عمر فقط یک سرمایه گذاری نیست، بلکه یکی از مهم ترین جنبه های این بیمه پوشش های بیمه ای آن است. اما اگر قصد اصلی شما از خرید بیمه عمر، دریافت سود و جمع آوری پس اندازی مناسب است، بهتر است قبل از خرید این بیمه در مورد سود قطعی شرکتهای مختلف بیمه اطلاعات کافی کسب کنید.

چگونه سود بیمه عمر خود را بیشتر کنیم؟

1) سرمایه اولیه بیمه عمر خود را زیاد کنید:
در زمان خرید بیمه عمر، شما می توانید مبلغ مشخصی را به عنوان سرمایه اولیه در اختیار بیمه قرار دهید.
سرمایه اولیه یک امر اختیاری است اما می تواند سود بیمه عمر شما را افزایش دهد. هرچه این سرمایه بیشتر باشد سود شما هم بیشتر خواهد شد.
2) حق بیمه بیشتری پرداخت کنید:
هرچه حق بیمه پرداختی شما بیشتر باشد، مجموع اندوخته سالانه شما بیشتر شده و در نتیجه سود سالانه بیشتری به شما تعلق خواهد گرفت.
3) بیمه عمر طولانی تری داشته باشید:
طول قرارداد بیمه عمر با میزان سود دریافتی نسبت مستقیم دارد. یعنی هرچه بیمه عمر بلند مدت تری داشته باشید، سود بیشتری دریافت خواهید کرد.
به همین دلیل پیشنهاد ما این است که قرارداد بیمه خود را حداقل 15 ساله ببندید.
4) پوشش های کمتری انتخاب کنید:
همانطور که گفتیم پوشش های بیمه ای در بیمه عمر یکی از مزایای مهم خرید این بیمه است. اما اگر به دنبال دریافت سود بیشتری از بیمه عمر خود هستید، بهتر است پوشش های کمتری را انتخاب نمایید.

انواع سود بیمه عمر شرکت های بیمه

به طور کلی شرکت های بیمه دو نوع سود به مشتریان خود ارائه می دهند. سود تضمینی و سود مشارکتی.
سود تضمینی: منظور از سود تضمینی بیمه عمر؛ میزان سودی است که شرکت بیمه در چارچوب قرارداد منعقد شده با بیمه گذار متعهد می شود. در واقع مشتری شرکت بیمه؛ بدون داشتن هیچ نگرانی و با پرداخت حق البیمه خود درصد مشخصی سود از بیمه عمر خود دریافت می نماید. درصد سود تضمینی بیمه عمر کلیه شرکت های بیمه؛ بر اساس بخشنامه های سازمان بیمه مرکزی تعیین می شود و میزان سود تضمینی در کلیه شرکت های بیمه یکسان است. بر اساس دستورالعمل سازمان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ میزان سود تضمینی بیمه عمر در سال اول ۱۶%، ۲ سال دوم ۱۳% بوده و سال های بعد از آن ۱۰% سود تضمینی به اندوخته بیمه شونده ها اضافه می شود.
سود مشارکتی: بر خلاف سود تضمینی؛ میزان سود مشارکتی ثابت نبوده و بر اساس دستورالعمل سازمان بیمه مرکزی تعیین نمی شود. شرکت های بیمه با سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی از جمله؛ بورس، بانک و به سوددهی دست می یابند که معمولا ۸۵ درصد از این سود را بین بیمه شدگان خود تقسیم می نمایند.

برای خرید بیمه عمر از کی مشاوره بگیریم؟

با توجه به مطالب گفته شده، ممکن است به نظر برسد که انتخاب و خرید بیمه عمر کاری سخت، زمان بر و پیچیده است. اما در ازکی این کار به سادگی انجام پذیر خواهد بود.
اگر در مورد سود بیمه عمر ، پوشش های آن، انتخاب یکی از شرکت های بیمه و یا موضوعات دیگر تردید دارید یا سوالی برایتان به وجود آمده است، نگران نباشید! مشاوران متخصص ازکی در خدمت شما هستند تا با مشاوره های دقیق و بیطرفانه خود شما در انتخاب و خرید بیمه عمر راهنمایی کنند.
بعد از دریافت مشاوره و انتخاب بیمه، میتوان بیمه عمر مورد نظر خود را از شرکت های معتبر بیمه خریداری نمایید.

سود قطعی شرکت های بیمه در چارچوب بیمه عمر

شرکت های بیمه در پایان هر سال با شفافیت و بدون هیچ گونه ابهامی؛ میزان سود قطعی خود را به اطلاع عمومی می رسانند. منظور از سود قطعی؛ تجمیع سود تضمینی و سود مشارکتی شرکت بیمه می باشد.
با این اوصاف؛ مشتریان هر شرکت بیمه، می توانند با بررسی و تحلیل میزان سود قطعی شرکت بیمه مد نظر؛ به راحتی و با اطمینان خاطر در رابطه با انتخاب بیمه عمر اقدام نمایند.


نظر کاربران