وکیل آنلاین 2

وکیل آنلاین 2

وكیل علاوه براینكه باید در امور ارجاعی كاملا متبحر باشد باید همواره درسریع ترین زمان ، و به بهترین كیفیت در اختیار موكل خود باشد و بتواند ازطرفی خدمات حقوقی خود را به سریع شیوه در دسترس عموم مردم قرار دهد تا ازاین جهت نه تنها موجبات شناخت خود رابرای عامعه افراد نیازمند به وكیل فراهم سازد بلكه امكان مشاوره آنلاین و درآن واحد را در اختیار مشتاقان قرار دهد.

چكیده :

آنلاین بودن وكیل ابعاد مختلفی دارد اگر بخواهیم لفظ آنلاین بودن را به طور مضیق تحلیل كنیم به این معنی است كه وكیل باید وقت شناس باشد.
منظوراز وقت شناس بودن وكیل این است كه : به موقع ، آنتایم و دركوتاه ترین زمان بتوانند بهترین مشاوره را به موكل خود بدهد.هر وكیل به ازای هرساعت مشاوره به متقاضیان خود به طور متوسط باتوجه به مهارت ، تحصیلات ، تجربه و عوامل دیگر ، مبلغی بین 200000 هزار ریال تا 1000000 ریال دریافت می كند پس یك وكیل آنلاین خوب وكیلی است كه بتواند حدااكثر میزان بازدهی و راهنمایی را دراین مدت داشته باشد و خدمات خود را تمام و كمال ارائه دهد.

نكته :

معمولا وكلا ازاشخاصی كه به دفتر آنها مراجعه می كنند و قصد انعقاد قراداد وكالت دارند و پرونده ای را می خواهد به وی واگذار كنند ، وجه مشاوره دریافت نمی كنند.

بنیان نظری تحقیق :

منظور از آنلاین بودن وکیل این است که که در اسرع وقت و در کوتاه ترین زمان یعنی از طریق وسایل ارتباطی و امروزه در راس آنها سایت ها و وبلاگ های شخصی دردسترس موکل بوده وپاسخ گو وحلال مشکلات اوباشد و ازطرفی اطلاعات و آموخته های او نیز به روز باشد.
پس با این توصیفات وکیل آنلاین کسی است که علاوه بر داشتن مدرک رسمی وکالت ازکانون وکلای جمهوری اسلامی ایران در هرساعتی و درکوتاه ترین زمان با اطلاعات به روز خود در دسترس باشد.

حق انتخاب وكیل {آنلاین}

مواردی كه در ذیل این مطلب به آنها می پردازیم اهم موارد و علل انتخاب و ضرورت وجود وكیل در دعاوی است كه سعی شده است جامع و مانع باشد :
1- از گذشته تابه امروز و حتی ازبدو پیدایش بشری همواره احقاق حق ، یكی از مهمترین دغدغه های بشر بوده است تا جایی كه برای احقاق این حق اشخاصی كه توانایی آن را نداشتند كه ازحقوق خود دفع كند ازافرادی كه دراین امرآموزش دیده بودند استفاده می كردند كه می تواند اوج آن را در قرون گذشته درزمان سقراط ، افلاطون و ارسطو دانست.
2- قضات و تمام شاغلین دستگاه قضایی یك كشور موظف هستند ،آحاد مردم در رسیدن به حقوق پایمال شده شان یاری نمایند و از هیچ سعی و كوششی در این زمینه دریغ نورزند. به تعبیری دیگر اینان وكلای مردم ، در برقراری عدالت و احقاق حقوق بزه دیده هستند.
3- از طرفی دیگر نباید منكر این قضیه شد كه مردم نیز به موجب قوانین و مصالح كشور مكلف به تبعیت ازعقاید و احكام این قشر فرهیخته ، تلاشگر و تحصیل كرده بوده همواره باید حامی شاغلین دستگاه قضا باشندو ازهیچ حمایتی فرو گذار ننمایند.
4- ایجاد تجربه های فعال درسطح بین المللی و ثمربخشی پرونده های وكلای داخل و خارجی درمحاكم ایران می تواند گامی موثر در توسعه و قدرت وكلای داخلی باشد.
5- وكلا موظف هستند در دعاوی كه با گذشت شاكی و خواهان رسیدگی و مجازات متوقف می شود در ابتدای امر باب مصالحه بین اصحاب دعوا راگشوده و با دنبالت رضایت و ختم دعوی باشند زیرا دعاوی كه جنبه ی عمومی نداشته باشند باگذشت شاكی مختومه می شود.

حیطه فعالیت وكیل آنلاین :

همانطور كه درمقاله هابی پیشین نیز اشاره كردیم وكیلی كه موفق به اخذ پروانه ی وكالت ازكانون وكلای دادگستری شده است در تمام ابعاد حقوقی و كیفری می تواند پرونده بپذیرد اما تفاوت وكلا در گرایش ، تحصیلات و تجربه ای است كه در پرونده های خود داشته است.
وكیل آنلاین نیزنه تنها یك وكیل كامل است بلكه در حیطه ی خدمات رسانی از سایر وكلا نیز پیش گرفته است.


در ذیل این مطلب به عنوان نمونه یكی از حیطه های شغلی وكیل و ایضاً وكیل آنلاین را { یعنی وكالت در زمینه ی حقوق كار} مورد تحلیل و بررسی قرار می دهیم :

1- پایه ، مبنا ، وفلسفه ی قواعد مقرراتی كه وكیل آنلاین حقوق كار در زمینه مقررات حقوق كار باید به آنها توجه كند این است كه هدف قانون كار حمایت بیشتر از قشركارگر است كه كار یدی می كنند و تحمیل تكالیف و وظایف بیشتری بر كارفرما كه از نیروی انسانی بهره برداری می نماید. البته در این راه هیچ گاه از صراط عدالت خارج گردد.
2- وكیل آنلاین با اشخاصی را كه مشمول قوانین كار می شوند را به خوبی بشناسد تا بتواند به خوبی نیز ازآنها دفاع نماید. پس به طور كلی هركسی كه در مقابل دریافت حق السعی دستمزد خود را ملزم به تبعیت از شخصی در انجام كاری می نماید مشمول قوانین كار می گردد.
3- وكیل آنلاین كار باید بداند كه انجام فعالیت كارگری قائم به شخص كارگر است و نمی توان قرارداد كار را با یك شخص {كه مسلماً شخصیت او نیز درقرارداد موثر بوده است} منعقد كرد و فعالیت را از دیگری طلب نمود.
4- كارگاه های خانوادگی كه فعالیت آنها برای رفع حوائج شخصی می باشد ومشمولان قوانین استخدامی از حیطه قانون كار خارج هستند.

نتیجه گیری :

همواره این احساس وجود دارد كه گروهی از وكلای مجرب و كارآزموده ، مشاوران و دانش آموختگان حقوقی باید گرد هم جمع شوند ومجموعه ای منسجمی راایجاد كنند تا بتوانند به بهترین شكل و سریع ترین طریق مشاوره ی حقوقی و طریقه احقاق حق رادر اختیار دیگران قرار دهند.
با پیشرفت تكنولوژی و گستردگی وسایل ارتباط جمعی می توان گفت این امر تا حد زیادی حل شده است اما به نظر می رسد اگر طرحی با عنوان وكیل آنلاین راه اندازی شود به این نحو كه به صورت شبانه روزی پاسخ دهنده ی دغدغه های حقوق مردم باشد خدمتی باشد كه ارائه خدمات از سوی جامعه ی وكلا تسریع و روز افزون نماید.


نظر کاربران

ذبیح لله سلیمانی
14 آذر 1401
سلام