وکیل نظام وظیفه

وکیل نظام وظیفه

نظام وظیفه یا قوانین خدمت سربازی در تمام کشورهای دنیا وجود دارد و معمولا آقایان به صورت اجباری باید مدتی را که بسته به نیاز کشور مشخص می شود باید دوره های نظامی خاصی را پشت سر بگذارند ، که در صورت لزوم یعنی مواردی مثل مخاصمات بین المللی بتواند از کشور و سرزمین آباء و اجدادی خود دفاع نماید.

سعی ما در این مقاله ، به این است که علاوه بر بررسی اجمالی قواعد خدمت سربازی ، اختلافات و اختلالاتی که اشخاص در این مسیر دچار آن می شوند را نیز زیر نظر وکیل نظام وظیفه بررسی و تحلیل نماییم.
نظام وظیفه یکی از قواعدی است که به نظر نگارنده قوانین مدوم بین المللی برای آن ، وجود ندارد و صرفا هر کشور با توجه به موقعیت بین المللی و نیروی انسانی خود این قواعد را به کار می گیرد.

چکیده :

بررسی و تحلیل قوانین و مقررات نظام وظیفه کاری است که از توان یک یا چند مقاله خارج است ولی سعی ما در این مقاله شروع راهی بود که شاید کمتر در آن قدم برداشته شده است.
به علت دامنه عظیم مطالب مرتبط با نظام وظیفه ، ما در این مقاله قوانین مشمولین نظام وظیفه دانشجویی را بررسی می کنیم.
به هر حال می دانیم که دانشجو به علت معافیت موقت آن هم برای یکبار از انجام خدمت وظیفه {به طور موقت} معاف است اما پس از گذراندن تحصیل ، انجام خدمت مقدس سربازی اجباری است.
به موجب قوانین جدید در صورتی که دانشجویی فارغ التحصیل شود می تواند ، یا به عبارت بهتر فرصت دارد که یک بار دیگر در آزمون تحصیلات تکمیلی شرکت نماید و تا یک سال از زمان فارغ التحصیلی برای اعزام به خدمت سربازی به وی فرصت داده می شود و در صورتی که در آزمون پذیرفته شود ، می تواند ادامه تحصیلات را بدون هیچ دغدغه ای ، پیگیری نماید والاء باید به خدمت اعزام گردد ، و حق شرکت در آزمون دوم و سوم را ندارد.

بنیان نظری تحقیق :

تحصیلات تکمیلی یکی از مواردی است که سیستم آموزشی کشور بسیار بر آن تاکیید داشته و نظام آموزش عالی به پیروی از بیانیات رهبر کبیر و مقام رهبری جمهوری اسلامی ، پیوسته در تلاش هستند تا هیچ سدی نتواند در حرکت و پویایی چوانان ایرانی خللی وارد سازد و مانع پیشرفت این قوه محرکه نظام نگردد.
به همین علت به دانش آموختگان و دانشجویانی که مشمول هستند این فرصت داده می شود تا در مرحله اول تحصیلات خود را به پایان برسانند و سپس در فکر و اندیشه خدمت مقدس سربازی باشند.

نکات مهم درباره دانشجویان مشمول نظام وظیفه :

1- اتمام تحصیلات باید در سقف سنوات مشخص شده صورت بپذیرد.
2- تغییر رشته و یا شرکت در آزمون مجدد صرفا برای یک مرتبه مجاز می باشد.
3- دانشجویان به هیچ وجه نمیتوانند در مقطعی پایین تر از حال حاضرشان از معافیت برخوردار شوند.
4- در صورت قبولی در دانشگاه جدید باید درخواست معافیت تحصیلی جدید از نظام وظیفه شود.
5- دانشجویانی که از دانشگاه اخراج می شوند و مدت معافیت آنها منتفی می شود نمی توانند در آزمون جدید شرکت کرده و یا از معافیت مجدد برخوردار شوند.

تعریف وکیل نظام وظیفه :

وکیل نظام وظیفه وکیلی است که علاوه بر طی مدارج تحصیلی در رشته حقوق دریافت حداقل مدرک کارشناسی حقوق، در آزمون کانون وکلای دادگستری شرکت ،و موفق به دریافت پروانه رسمی شده باشد.
وکیل نظام وظیفه وکیلی است که تخصص و تجربه ی کاری خود را در قوانین و مقررات نظام وظیفه گذرانده باشد و مهارت لازم را در قبول و به سرانجام رساندن دعاوی نظامی خصوصا خدمت سربازی ثابت نموده باشد.

شرایط و چگونگی خروج مشمولین نظام وظیفه از کشور :

وکیل نظام وظیفه علاوه بر بررسی مشمولیت یا عدم مشمولیت شخص و یا شرایط اخذ معافیت دائم و موقت باید آگاه به این امر باشد که چه شرایطی برای خروج از کشور برای این مشمولین وجود دارد. در ذیل مطلب سعی می کنیم اهم موارد آن را اشاره کنیم.

1- خروج از کشور به علت مسافرت علمی مثل ارائه مقالات بین المللی و انجام معاملات خاص در این زمینه
2- خروج از کشور به سبب مسافرت نیمه علمی مثل شرکت در آزمون ، ارائه اختراعات و مواردی از این قبیل که البته محدودیتی زمانی هم دارد.
3- سایر سفرهای دانشجویی باید به درخواست مرکز تحصیل دانشجو صورت بپذیرد.

خرید خدمت و موارد آن زیر نظر وکیل نظام وظیفه :

در گذشته قواعد و مقرراتی در برهه های خاصی ایجاد شد که خدمت سربازی را بدون هیچ قید و شرطی قابل خریداری می نمود ولی قوانین و مقررات جدید به گونه ای طراحی شده است که علی الاصول خدمت سربازی قابل خرید و فروش نیست مگر به صورت محدود و یا تصویب قوانین بعدی.که در ذیل این مطلب موارد آن را می آوریم :

1- کسانی که به سن 19سالگی ورود پیدا کرده باشند و حداقل 2سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند.
2- سپردن تعهد به وزارت خانه ها و ارگان های دولتی و خروج از کشور.
3- در صورتی که سربازی فراری بوده و حکم قطعی در مورد آن صادر شده باشد اما مشمول بخشودگی شده باشد.

مدارک لازم خریدن خدمت سربازی توسط افراد فوق :

1- تائیدیه اقامت افراد مشمول ایرانی که مقیم خارج از کشور هستند.
2- تائیدیه فرم های مهر خروج و ورود به کشور.
3- عکس شناسنامه و کپی برابر اصل شده آنها دو نسخه.
4- عکس و کارت ملی و کپی برابر اصل شده آنها یک نسخه.
5- عکس و گذرنامه و کپی برابر اصل شده تمام صفحات آن.
6- عکس و کپی گذرنامه ای که مشمول در آن به عنوان همراه قید گردیده است.
7- ارائه وکالت نامه و مشخصات شناسنامه ای وکیل نظام وظیفه شخص مشمول.
8- 6 قطعه عکس 3 *2 رسمی ، بدون کلاه ، بدون عینک ، تمام رخ و از رو به رو
9- آخرین مدرک تحصیلی ترجمه شده که به تائید کنسولگری رسیده باشد.
10- مراجعه شخص وکیل نظام وظیفه به اداره امور ایرانیان وزارت امور خارجه.

نتیجه گیری :

خدمت وظیفه اگر چه اجباری است ولی همگان به آن معتقدند که کسی که خدمت را پشت سر گذاشنته باشد مردی است که به مراتب در مقابل مشکلات و مصائب زندگی مقاوم تر و بیشتر از سایرین موفق تر خواهد بود.


نظر کاربران

عباس عسگری
07 آبان 1400
سلام پسر من مشمول وظیفه عمومی است، اما بدلیل اضطراب قادر به انجام خدمت سربازی نیست. در کمیسیون پزشکی انجام خدمت بصورت معاف از رزم را برای ایشان مقرر کردند. اما با توجه به نظریه پزشک معالج ایشان بدلیل مشکلات اضطرابی نبايد تحت هیچ عنوان به خدمت اعزام شوند. مراتب مجدداً به نظام وظيفه به همراه کلیه مدارک ارائه شد ولی جوابی نمی دهند، و موضوع را مسکوت گذاشته اند، خواستم بدانم اقدام قانونی در این زمینه میسر هست؟ رای کمیسیون پزشکی با توجه به مستندات جدید قابل تغییر هست؟ متشکرم