گرفتن وکیل رایگان

گرفتن وکیل رایگان

اقشار کم درآمد که توانایی مالی کافی برای استخدام وکیل و برخورداری از مساعدت و راهنمایی آنها را در پرونده های قضایی ندارند می توانند با مراجعه به این اداره از حق برخورداری از گرفتن وکیل رایگان بهره مند شوند.

ایران /فرناز قلعه دار :اداره معاضدت کانون وکلای دادگستری که از سال 1316 راه اندازی شد یکی از زیرمجموعه های کانون وکلاست که با هدف کمک به طرفین محروم و بی بضاعت پرونده های قضایی تشکیل شد.
از این رو اقشار کم درآمد که توانایی مالی کافی برای استخدام وکیل و برخورداری از مساعدت و راهنمایی آنها را در پرونده های قضایی ندارند می توانند با مراجعه به این اداره از حق برخورداری از گرفتن وکیل رایگان بهره مند شوند. حال آن که این اداره با قدمتی در حدود 75 سال متأسفانه به علت اطلاع رسانی ضعیف و ناآشنایی اغلب افراد جامعه با آن، تا چندی قبل کارکرد چندان قابل توجهی نداشته و به همین خاطر بسیاری از مراجعان دستگاه قضایی از دریافت خدمات گرفتن وکیل رایگان محروم مانده اند

پاسخ به برخی پرسش های متداول درمورد گرفتن وکیل رایگان :

به عنوان نخستین سؤال معنی وکیل معاضدتی چیست و چه تفاوتی با وکیل تسخیری دارد؟
در ابتدا باید توضیح کوتاهی درباره داشتن وکیل در پرونده های قضایی بیان نمایم. در زمینه وکالت پرونده ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ کیفری و حقوقی.
از سوی دیگر در قانون اساسی کشور ما، داشتن وکیل حقی است که برای تمام مردم به رسمیت شناخته شده و همه افراد حق دارند در تمام دادگاه ها و مراجع قضایی وکیل داشته باشند. اما از آنجا که خدمات گرفتن وکیل رایگان نیست و وکلا در قبال کاری که انجام می دهند حق الوکاله دریافت می کنند پس همه افراد ممکن است بضاعت پرداخت حق الوکاله و در نتیجه استخدام وکیل را نداشته باشند. حال سؤال اینجاست که تکلیف این افراد چیست؟ آیا به خاطر ناتوانی مالی باید از حق داشتن وکیل محروم بمانند؟

اینجاست که قانون به کمک آمده و حق داشتن گرفتن وکیل رایگان را برای مردم قائل شده است. ضمن اینکه باید توجه داشت دو نوع گرفتن وکیل رایگان داریم :

1-وکیل تسخیری که در زمینه پرونده های کیفری فعالیت می کند یعنی برای یکسری جرایم مهم و سنگینی همانند قتل و آدم ربایی و... که طبق قانون نیز باید چنین دادگاه هایی با حضور وکیل برگزار شود، اگر فرد توانایی مالی نداشت دادگاه وکیل تسخیری برایش تعیین می کند. طبق قانون برای جرایمی که مجازات سنگینی همچون قصاص و یا حبس های بالای 20 سال دارد دادگاه بدون حضور وکیل نمی تواند رسمیت پیدا کند بنابراین در این گونه موارد چنانچه فرد توانایی گرفتن وکیل را نداشته باشد دادگاه برای وی وکیل تسخیری تعیین می کند. در پرونده های کیفری که مجازات سبک دارند گرفتن وکیل رایگان تعلق نمی گیرد.

2- وکیل معاضدتی: در پرونده های حقوقی مثل کلاهبرداری، طلاق و... اگر فرد توان مالی برای استخدام وکیل و پرداخت حق الوکاله نداشته باشد می تواند با مراجعه به اداره معاضدت گرفتن وکیل رایگان بگیرد.
آیا هر شخصی که پرونده قضایی داشته باشد می تواند با مراجعه به اداره معاضدت تقاضای گرفتن وکیل رایگان کند؟ ضمن اینکه شرایط دریافت گرفتن وکیل رایگان چیست؟
خیر. برای این کار شروطی لازم است

1- اثبات اینکه فرد بضاعت مالی برای گرفتن وکیل ندارد
البته لازم به ذکر است تعیین بضاعت افراد در کشور ما کار دشواری است و ابزار دقیقی برای دستیابی به میزان دارایی افراد در دست نیست. با این حال قانون سه راه مشخص کرده است. نخست مجموعه دادگستری است. یعنی اگر کسی که به دادگستری مراجعه کرده و از پرداخت هزینه دادرسی ناتوان بوده و تقاضای اعسار داده باشد یک دلیل برای بی بضاعتی فرد تلقی می شود. پس اداره ما هم آن را می پذیرد. مرحله بعد گواهی چند شاهد است که با قسم یاد کردن به خداوند متعال تأیید می کنند فرد مورد نظر بضاعت مالی ندارد. مرحله آخر نیز وکیل تعیین شده است که با توجه به آشنایی با مشکلات موکل و بررسی وضعیت مالی اش تأیید می کند وی توانایی مالی ندارد.

2 - موضوع دعوا با اساس باشد. این بدان معناست که وقتی فردی به اداره معاضدت مراجعه نموده و تقاضای وکیل می کند کارشناسان با بررسی پرونده اش مشخص می کنند آیا موضوع مورد اختلاف و طرح پرونده قضایی، پایه و اساس دارد یا خیر؛ چرا که برخی افراد مواردی را مطرح می کنند که به هیچ عنوان قابل دفاع و رسیدن به نتیجه نیست. در واقع فقط وقت تلف کردن و صرف هزینه و انرژی است. به عنوان مثال صاحبخانه ای که مستأجرش قرارداد یک ساله دارد نمی تواند قبل از موعد سررسید قرارداد، برای دریافت حکم تخلیه به دادگاه مراجعه کند چرا که طرح دعوای او سرانجامی نخواهد داشت. پس اداره معاضدت به اینگونه شکایت ها ترتیب اثر نداده و وکیلی هم اختصاص نمی دهد.

آیا وکـــلای معاضدتی حق الزحمه یا حق الوکاله ای دریافت می کنند؟ اگر دستمزدی می گیرند به چه میزان و از سوی چه کسی پرداخت می شود؟

حق الزحمه گرفتن وکیل رایگان یا معاضدتی در دو شکل بررسی می شود:

1- در صورتی که پرونده به نفع موکل پایان یابد.
2- پرونده به ضرر موکل تمام شود.

در مورد نخست چنانچه پرونده به نفع موکل پایان پذیرد و به عبارتی وکیل برنده شود دادگاه فرد محکوم را به پرداخت حق الوکاله گرفتن وکیل رایگان نیز محکوم می کند که حق الوکاله 5درصد از حکم صادره است. یعنی اگر فردی به پرداخت 20 میلیون تومان محکوم شود حق وکیل یک میلیون تومان خواهد شد که باید بپردازد. از این حق الوکاله دریافتی 20 درصد آن سهم کانون وکلا است. اما متأسفانه باید گفت در عمل اکثر این قبیل وکلا به حق الوکاله شان نمی رسند چرا که یا بسیاری از پرونده ها به علت آن که غیرمالی و خانوادگی است در مرحله رسیدگی و قبل از صدور حکم به سازش منجر می شود یا در پرونده هایی که حکم صادر می شود محکومان مدعی می شوند توانایی پرداخت این پول را ندارند.
اما در پرونده هایی که به ضرر موکل تمام شود هیچ حق الوکاله ای به وکیل تعلق نمی گیرد.

ظرفیت پذیرش اداره معاضدت چقدر است و چه پرونده هایی بیشتر مطرح است؟

متأسفانه هنوز بسیاری از مردم با وظایف و خدمات این اداره آشنایی ندارند که علت نیز اطلاع رسانی ناکافی است چرا که اطلاع رسانی در طول این سال ها به شکل لازم صورت نگرفته و مردم از حقوق مسلم خود برای تحقق عدالت که همانا بهره مندی از گرفتن وکیل رایگان است بی اطلاع مانده اند.
اداره معاضدت کانون وکلا نیز در سال، توانایی خدمت رسانی به 30 هزار پرونده را دارد اما در حال حاضر تنها 3 هزار پرونده در این اداره مطرح می شود. وکلای ما نیز که همگی از وکلای پایه یک دادگستری هستند تمام وظایف یک وکیل شخصی را انجام می دهند تنها با این تفاوت که حق الوکاله از موکل خود نمی گیرند.
در حال حاضر نیز بیشترین مراجعات مربوط به دعاوی خانوادگی است که به طور معمول از هر 10 پرونده 7 پرونده مربوط به طلاق، مهریه و حضانت فرزند است.


نظر کاربران

سجاد امیری
03 تیر 1400
سلام دست و بالم خالی هست، در یک سایت شرط بندی شرکت کردم و کارتم که مقداری وجه در آن هست مسدود شده ، لطفا باهام تماس بگیرید
محبوبه شاهرزا
01 آبان 1400
درموردابطال معامله
اسماعیل غلامی
01 آبان 1400
سلام خسته نباشید بند حدود شش ماه هست که همسرم خانم بنده منزل به دلیل ترمیم کردن دندان رفته منزل پدرش ودیگه مراجعه نکرده حتی یک مرتبه احضار نامه فرستادیم ولی نیامده ودرخواست مهریه ونفقه داده بنده درخواست اعسار وعدم تمکین زدم ودرخواست تمکین من رد شده وحالا پیام مهریه آمده به دلیل رفع نقص پرونده مراجعه کنم به دفاتر قضایی مشکل کجاست وچهار باید بکنم من حتی رهن خونه ندارم که با دوفرزندم زدگی کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
اسماعیل غلامی
02 آبان 1400
سلام بنده مهریه خانم نن ۱میلیارد هست وتوان گرفتن وکیل ندارم اگر وکیل رایگان بگیر در پایان پرونده که به نفع من باشه چقدر باید پرداخت کنم
رضا کرمی قمشه
06 آبان 1400
طلاق
ابوتلفضل اویسی فردویی
06 آبان 1400
ازدست دوسه نفر شاکیم پول ندارم از حق خودم دفاع کنم سه تابچه مدرسه ای ددارم زندگیم روهواس
ابوالفضل اویسی فردویی
06 آبان 1400
بد بختم دوتاپرونده دعوادترم گوش به حرف نمیکنند زندگیم را آشفتخشته کرده با کالای خارج شیمیایی
علی کرمی
01 آذر 1400
درخواست وکیل تسخیری دارم از لحاظ مالی ناتوان هستم
آناهیتا عزیزی
01 دی 1400
وکیل میخواستم بابت طلاق
عباس مساعدی اصل
07 دی 1400
نیاز به وکیل دارم ساری هستم
اکبر ترکمن
07 دی 1400
دادگاه کیفری شهریار خودم نمی‌دانم برای چی محکوم شدم حتی برایم احضار نیامده وحتی تلفن
کیوان افراز
04 بهمن 1400
من وکیل میخوام کارگرم درامددرستی ندارم نمیتوانم وکیل بگیرم به مشکلی برخوردم نیاز به یه کیل دارم خواهش میکنم کمک کنید
Fatemeh akbari
03 تیر 1401
سلام من به یه وکیل احتیاج دارم وتوانایی پرداخت حق وکیل رو ندارم بیکار هستم و نمیتوانم خودم همه کارامو بکنم چون بچه کوچیک دارم و به مشکل برخورد کردم خواهشا به من کمک کنید
مریم بخشایش
04 تیر 1401
من وکیل میخوام مشکل مالی دارم تروخداخداکمکم کنین
ولی آله پرورش
07 تیر 1401
بنده چند تیکه وسایل ازمغازه ایی خریداری کردم به قیمت پر و3نفر شاهد حال مرا به عنوان مال خر معرفی کرده لطفا کمک کنید