صلاحیت وکیل پایه دو

 صلاحیت وکیل پایه دو

چگونگی ارتقاء به وکیل پایه یک دادگستری واساسا طرح این بحث که آیا استفاده کردن ازلفظ وکیل پایه دو صحیح است یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم :
که اگرچه به کاربردن لفظ وکیل پایه دو در بین عوام ومتاسفانه برخی حقوقی ها وحتی خبر گذاری ها رایج شده است ولی اینجانب قید این نکته را خالی از لطف نمیدانم که بگویم به کاربردن عنوان وکیل پایه دو صحصیح نیست ودر هیچ قانونی به این مسئله اشاره نشده است و وکلای ماده 187 نیز باید باهمین نام خوانده شوند و قید وکیل پایه دو برای آنها مناسب نبوده واز ازلحاظ حقوقی نادرست می باشد .

1 - رییس کانون وکلای دادگستری استان مرکزی، گذراندن سه مرحله برای کارآموزان وکالت را شرط اصلی برای تصدی عنوان وکیل پایه یک، دانسته است.


2 - پس از پذیرش افراد، کانون یکسری تکالیف بر عهده دارد و تکالیفی نیز بر عهده پذیرفته شدگان است که با توجه به ماده 36 آیین نامه لایحه قانون وکلا، مصوب سال 1334 مشخص شده است.

3 - با توجه به این ماده کارآموزان بعد از پذیرش در آزمون طبق شرایط مندرج در این لایحه تعیین صلاحیت می شوند و پس تعیین صلاحیت برای آنها پروانه کارآموزی صادر می شود و پس از صدور پروانه کارآموزی دفترچه ای به عنوان کارنامه به آنها تحویل داده می شود، در این دفترچه قسمت های مختلفی پیش بینی شده است که باید گزارشات خواسته شده را در آن ثبت کنند.

4 - کانون مکان خاصی را برای کارآموزان در نظر گرفته است و جلساتی را به صورت ماهیانه تشکیل می دهد که جلسات سخنرانی هستند، این جلسات زیر نظر کانون و کمیسیون کارآموزی برگزار می شود.

5 - کمیسیون کارآموزی متشکل شده است از پنج نفر اعضای با سابقه کانون که از تجربیات کافی در امورات مختلف برخوردار باشد تا بتواند کارآموزان را راهنمایی کرده و این تجربیات را در اختیار آنها قرار دهند.

6 - این اعضاء در کمیسیون کارآموزی باید حداقل هشت سال سابقه وکالت داشته باشند و روش برگزاری این جلسات به گونه ای است که موضوعی توسط یک کارآموز تعیین می شود و درباره آن سخنرانی صورت می گیرد. در این جلسات دادگاهی به صورت آموزشی تشکیل می شود.

7 - هر کارآموز مطابق قانون باید یک وکیل سرپرست را پس از پذیرش انتخاب کند یعنی یک نفر از وکلای با سابقه را به عنوان یک وکیل سرپرست معرفی کند.

8 - این وکیل سرپرست مطابق قانون هر اقدام کارآموز اعم از لوایح قضایی و یا دفاعیه را نظارت می کند تا بتواند به او آموزش و کمک های لازم را ارائه دهد. موفقیت کارآموز در این بخش مستلزم برقراری ارتباط مستمر میان کارآموز و وکیل است.

9 - کارآموزان باید به صورت کشیک در کانون حضور پیدا کنند و علاوه بر خدمات وکالتی به افرادی که نیازمند مشاوره هستند خدمات بدهند، هم چنین شرکت در تحقیقاتی است که دادگاه ها به کارآموزان ارجاع می دهند، یکی دیگر از وظایفی است که کارآموزان بر عهده می گیرند.

10-پس از انجام این اقدامات، کارآموز می تواند پرونده وکالت دریافت کرده و در محاکم قضایی وکالت انجام دهد، البته این پرونده ها دارای محدودیت هایی هستند و شامل پرونده های حساس نمی شوند.

11 - در پایان دوره کارآموزی هر کارآموز باید یک مقاله علمی ارائه کند که در آن گزارشاتی که از محاکم حضوری تهیه کرده را استفاده کند و آن را به صورت یک مقاله صحافی شده ارائه کند، هم چنین علاوه بر تنظیم و ارائه گزارشات باید تحقیقی به عنوان یک مقاله علمی ارائه دهد.

12 - بعد از انجام تمام این مراحل و تنظیم کارنامه ارائه شده به همراه گزارشات و مقالات توسط کارآموز به کمیسیون آموزش تحویل می شود و در صورت تکمیل بودن، این کمیسیون اجازه می دهد شخص در آزمون پایان دوره که به آن آزمون اختبار گفته می شود شرکت کند.

13 - یک کارآموز باید سه مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارد تا بتواند به عنوان وکیل پایه یک شناخته شود، این مراحل شامل مرحله اول شرکت در آزمون سراسری و کسب امتیاز لازم، مرحله دوم گذراندن دوره کارآموزی و انجام تمامی وظایف تعیین شده و در مرحله سوم شرکت در آزمون اختبار و کسب امتیاز لازم در آزمون پایان دوره ی کار آموزی .


نظر کاربران