چگونه وکیل بین المللی شویم

 چگونه وکیل بین المللی شویم

آیا تا کنون به هنگام اقامت ، تحصیل ، معاملات یا مسافرت در کشوری دیگر به مشکلی برخورد کرده اید که راهکار آنرا سخت و پرهزینه بدانید؟ و از حل کردن آن منصرف شده باشید؟ دراین جاست که به فکر می افتیم که چگونه وکیل بین المللی شویم.

مسافرت ، اقامت در کشورهای خارجی ، داشتن اموال و اعتبارات و مالکیتهای معنوی در سایر کشورها و انجام معاملات تجاری ، ازدواج و یا طلاق با اتباع آنها ویا حتی کوچکترین ارتباطات بین المللی مانند دریافت بسته های پستی در بعضی از موارد هموطنان مارا با مشکلاتی روبرو میکند که برای حل آنها نیاز به مراجعه به مراجع حقوقی و قانونی در سایر کشورها و یا مجامع بین المللی است ولی اگر ما بدانیم چگونه وکیل بین المللی شویم این مشکلات را نخواهیم داشت ویا برعکس مراجعه به مراجع قضایی ایران مورد نیاز اشخاص خارج از کشور میگردد .. اما متاسفانه در بعضی از موارد ندانستن اینکه چگونه وکیل بین المللی شویم و نداشتن مجوزهای لازم مانند مجوز اقامت و یا عدم اطلاع از سیستم حقوقی وکلا مستقر در این کشورها و همچنین تصور صرف هزینه و زمان زیاد برای حل این مشکلات بسیاری از افراد را از دستیابی به حقوق از دست رفته خود محروم می سازد وبیش ازبیش این موضوع حس می شود چگونه باید وکیل بین المللی شویم . در حالیکه یک وکیل با دارا بودن ارتباطات موثر و مناسب با مجامع حقوقی بین المللی از جمله عضویت در کانون بین المللی وکلا I.B.A و عضویت در گروه وکلای سرمایه گذاری اسلامی ISFIN و همچنین عضویت در ائتلاف کنوانسیون منع گسترش سالحهای شیمیایی CWC و همچنین ارتباط با دفاتر حقوقی و وکلا در کشورهای مختلف جهان از جمله فرانسه ، انگلستان ، اتریش ، هلند ، کانادا ، چین ، ترکیه ، و همچنین همکاری با وکلا و اساتید حقوق بین الملل و تجارت بین الملل خدمات حقوقی بین الملل مورد نیاز را برای افراد ، سازمانها، شرکتهای داخلی و خارجی در سه بخش ذیل فراهم آورده است وبه یادآورمی شود که چگونه وکیل بین المللی شویم.

چگونه وکیل بین المللی شویم :

1- ارائه خدمات حقوقی به موکلین مقیم ایران

2- ارائه خدمات حقوقی به موکلین خارج از کشور

3- ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در تنظیم قراردادهای بین المللی

گزارش اتمام همایش بین المللی مصونیت در حقوق بین الملل درراستای اینکه چگونه وکیل بین المللی شویم :

همایش بین المللی مصونیت در حقوق بین الملل که ۲۹ و ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۱ توسط انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد و با مشارکت دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه هلال احمر، کمیته بین المللی صلیب سرخ، مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری و خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد به بررسی سیر تحولات حقوقی مصونیت مقامات عالیرتبه و نمایندگان دیپلماتیک آن ها در حقوق بین الملل و تشریح کارکردها و چالش های نوین پیش روی این پدیدۀ تقریباً کهن پرداخت واین بحث را که چگونه وکیل بین المللی شویم را به چالش کشانید.

ابتدا باید تعریفی از مصونیت داشته باشیم که این تعریف ارائه شد. گفته شد که مصونیت مانع و سدی برای جاری شدن صلاحیت محاکم داخلی و محاکم بین المللی واینکه چگونه وکیل بین المللی شویم می باشد. می توان اضافه کرد که این سد، سدی دائمی نیست بلکه یک سد موقتی است و در مواردی درهای محاکم که به دلیل اعمال مصونیت بسته شده بودند، برای دادخواهی به روی افرادی که به هر دلیلی قربانی اعمال سازمان ها و دولت ها هستند باز خواهند شد. و این حقِ دادخواهی است که می توان گفت آثار سوءِ اعمال مصونیت به آن جلوه می دهد و سبب می شود که ایرادات زیادی توسط افکار عمومی و سازمان های غیر دولتی به این نهاد و تأسیسات آن گرفته شود و درصورتی که بدانیم چگونه وکیل بین المللی شویم می توانیم بسیاری از آثار این سوء استفاده ها را بکاهیم .

در خصوص محدود شدن اصل مصونیت، باید در آغاز به این واقعیت توجه داشته باشیم که در مواردی این خود دولت ها و سازمان های بین المللی هستند که به دلایلی از مصونیت خود صرفنظر می کنند. یکی از این موارد که لحظاتی پیش یکی از سخنرانان مطرح کردند، مسالۀ سرمایه گذاری های خارجی و اجرای احکام داوری است.

مورد دوم که می توان مثال زد و متأسفانه به آن توجه نشد این است که در قالب سازمان های بین المللی اگر مصونیت واین مسئله که چگونه وکیل بین المللی شویم مانع اجرای عدالت بشود، مقامات سازمان موظف هستند از آن فردی که از مصونیت برخوردار است، سلب مصونیت کنند. این قاعده در کنوانسیون های متعدد از جمله کنوانسیون ۱۹۴۶ راجع به مصونیت ها و مزایای ملل متحد به چشم می خورد.

یک مورد دیگری که باز متأسفانه به آن اشاره نشد، این است که سازمان های پولی و مالی کلاً از مصونیت داشتن و برخورداری از مصونیت صرفنظر می کنند و در جهت این موضوع که چگونه وکیل بین المللی شویم مانع تراشی می نماید . این هم به نظر امری طبیعی است. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی اگر بخواهند به اهدافشان برسند، طبیعتاً مصونیت برایشان یک مشکل و معضل خواهد بود. پس در مواردی ما شاهد هستیم که خود سازمان ها یا خود دولت ها از مصونیت صرفنظر می کنند.

حقوق بشر و این که دراین ابعاد چگونه وکیل بین المللی شویم :

از زمانیکه حقوق بشر و حقوق فرد جایگاه برتری در جامعۀ بین المللی پیدا کرده است، طبیعتاً این انتقادات به حقوق مصونیت بیشتر می شود. دوست داشتم که توجه خوانندگان را به رأی بسیار معروف تاجیک که توسط دیوان یوگوسلاوی سابق در سال ۱۹۹۵ صادر شد جلب کنم. در این رأی جملات بسیار زیبایی نهفته است و به صراحت گفته شده است که هدف هر نظام حقوقی اعتلای جایگاه فرد و حق فرد است واگر دراین جهت که چگونه وکیل بین المللی شویم قدم پیش نگذارد و نظامی که این را نادیده بگیرد نظام مطلوبی نخواهد بود. این سخن، سخن بسیار زیبایی است و باید تلاش کرد که در هر نظامی هدف را اعتلای حقوق فرد و آموزش وکیل خود بودن واینکه چگونه وکیل بین المللی شویم قرار دهیم ولی باید جایگاه دولت را نیز مدِّ نظر قرار گیرد.

دولت ها طبیعتاً با دستیابی و دسترسی به چنین هدفی مخالف هستند و کوشش می کنند مخالفت کنند. دولت ها به این دلیل که می خواهند حقوق بین الملل همچنان دولت محور باشد و نه فرد محور، مقاومت می کنند. بنده شخصاً فکر می کنم که تقابل بین این دو گرایش سبب می شود که تحول حقوق بین الملل و بویژه تحول تأسیسی که مدِّ نظر قرار دادیم کُند باشد و از هدف آرمانی جامعه بین المللی که چگونه وکیل بین المللی شویم دور گردیم. به این مسأله در یکی از سخنرانی ها اشاره گردید و ایراد گرفته شد که چرا تحول حقوق بین الملل مصونیت کُند است.

بنده کاملاً با این نظر موافق نیستم. قبول دارم که به دلیل همین تقابل و برخورد بین این دو جناح و این دو جبهه کُندی وجود دارد، ، ولی ما در طول سال های گذشته در خصوص مصونیت واین بحث حقوقی وعمومی که چگونه وکیل بین المللی شویم شاهد یک هنجارسازی کم و بیش صریح و پرباری بوده ایم. اگر دقت کنیم تقریباً تمام سخنرانان همایش به آراءِ محاکم داخلی، بین المللی و منطقه ای اشاره داشته اند؛ چرا؟ به این دلیل که این آراء در متحول کردن مفهوم مصونیت و هنجارسازی، جایگاه مهم و ویژه ای داشته اند. گذشته از جایگاه آراء، دولت ها هم اقداماتی را در جهت تولید حقوق واین دیدگاه که چگونه وکیل بین المللی شویم انجام داده اند.

به عنوان نتیجه گیری:

بایستی که توجه خاصی به قربانیان اعمال خلاف حقوق بین الملل که توسط سازمان های بین المللی و دولت ها ارتکاب می یابند، داشته باشیم. آیا اگرهرکدام ازاین قربانیان اطلاعات کافی از اینکه چگونه وکیل بین المللی شویم داشتند بازهم به دامان این مشکلات دچار می شدند ؟؟؟؟

حتماً باید از این قربانیان حمایت به عمل بیاید. حقوق بین الملل عمومی خوشبختانه راهکارهای زیادی را در این خصوص تعبیه کرده است. صحبت از حمایت دیپلماتیک شد، بله هیچ منعی وجود ندارد برای اینکه آن فردی که نتوانسته است به دلیل مصونیت دادخواهی کند و حقش را بگیرد، دولت متبوعش از وی حمایت بعمل بیاورد. اگر بخواهیم تعریف حمایت دیپلماتیک را مدِّنظر قرار بدهیم، در مورد سازمان های بین المللی البته بحث حمایت دیپلماتیک مطرح نیست. اما راه های دیگری وجود دارد و دقیقاً طرح مسئولیت سازمان های بین المللی این اجازه را به دولت ها داده است که بر علیه سازمان هایی که قواعد حقوق بین الملل واین هدف جامعه ملل یعنی این دیدگاه که چگونه وکیل بین المللی شویم را نقض می کنند اقدامات متقابل یا (Countermeasures) اتخاذ کنند. و در نهایت خوب است به قطعنامۀ سال ۲۰۰۵ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص جبران خسارت به قربانیان نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بشردوستانه اشاره داشته باشم که مجمع عمومی در آن به دولت ها توصیه می کند که این قربانیان را مدِّنظر داشته باشند و بدون جبران خسارت رهایشان نکنند وهرچی بیشترآنها را دراین مقوله جهانی که چگونه وکیل بین المللی شویم اسنعانت نمایند.


نظر کاربران